Domácí výroba mýdla

Mýdlo - jeho výroba a použití se datují do doby Babylonské říše, t.j. 2 - 3 tis. let př. n. l.. Je součástí nejen našeho každodenního života, ale může být i velkou zábavou, pokud si ho zkusíme vyrobit i v domácích podmínkách.

Základním materiálem na výrobu mýdla je hotová glycerinová hmota. Vyrábí se z palmového a kokosového oleje, třtinového cukru a glycerinu. Hotovou glycerinovou mýdlovou hmotu zakoupíte v prodejnách výtvarných potřeb. Předností tohoto kvalitního mýdla s minimálním obsahem chemikálií, je, že se dá snadno roztavit a lít do formy na odlévání nebo vylévat na plochu.

Co potřebujete : Základní mýdlovou hmotu, v prodejně k dispozici bílé mýdlo nebo transparentní, že být i s přídavkem např. olivového oleje, kozího mléka. Je to velmi kvalitní materiál, který není zbaven glycerinu a působí blahodárně na naši pokožku - zvlhčuje ji. Jedná se o poměrně měkkou hmotu, která se dá dobře řezat nožem, a současně jedinou hmotu, která se  dobře taví, a tudíž  se dá za tepla odlévat.

  • Mýdlové vločky - jsou polotovar pro dnešní průmyslovou výrobu mýdel lisováním za studena. Jsou bílé nebo transparentní , bez aromat. Používají se při tavení spolu s glycerinovou hmotou.
  • Barvítka - používají se zásadně barvy určené do mýdel, jsou též k dostání v obchodech s výtvarnými potřebami. Jsou to v zásadě potravinářská barviva rozpuštěná v mýdle.
  • Aromata - na trhu se můžeme setkat s několika druhy aromat. Jsou to především čisté 100% esence. Jsou vyrobeny z přírodních olejů, vylisovaných přímo z rostlin.

Skutečnosti, že na 1 g tohoto oleje je potřeba obrovské množství přírodního materiálu, odpovídá i jejich vysoká cena. Tyto aromata mají samozřejmě i léčebné účinky, narozdíl od syntetických aromat, kde léčebný účinek je nulový. Nástroje a pomůcky - budeme potřebovat nádobu na tavení mýdla, néjlépe s dlouhou rukojetí, aby se mýdlo snadno vylévalo.

Menší nádoby, do kterých budeme po částech přelévat hmotu, kterou budem chtít barvit na jednotlivé odstíny a přidávat jednotlivá aroma. Zásadně používáme nádoby smaltové, nerezové nebo skleněné , s ostatními kovy by mohla hmota chemicky reagovat a tím se znehodnotit.

Dále budeme potřebovat míchátko nejlépe plastové, skleněné nebo dřevěné.

  • Formy - mýdlovou hmotu budeme lít do forem nebo na plochu. Formy jsou jednodílné nebo dvoudílné. Většinou vyrobené ze silikonového materiálu, který je pružný, dobře se mýdlo vyklápí a zvládá i vyšší teploty. Pro lití na plochu potřebujeme podložku ( dlaždice, lino), dále ohradníčky, nejlépe z hliníkových profilů.

Z plátu vylitého mýdla můžeme vykrajovat vykrajovátky na cukroví různé tvary. Postup : Průhlednou mýdlovou hmotu rozputíme, následně přilijeme barvivo a aroma a nalijeme do připravené formy, ale pozor, při teplotě  80°C, aby nedošlo ke zkroucení formy. Můžeme vrstvit jednotlivě barevné odstíny na sebe, ale až po zatvrdnutí předešlé vrstvy. Hotové mýdlo necháme zatuhnout a po té vyklopíme.

Nesmíme zapomenout ! Každé hotové mýdlo musíme co nejdříve zabalit do nepropustného materiálu ( celofán, igelit ) nebo alespon uzavřít do krabičky. Mýdla přijímají vzdušnou vlhkost a může se stát, že se práce vizuálně znehodnotí. Mýdlo tudíž nevyrábíme na vystavování, ale na spotřebování. Mnoho úspěchů z vonavého tvoření.