Dekupáž-ubrousková metoda

Ubrousková  technika-nikdy neztrácí oblíbenost, dají se s ní lehko zdobit rozličné předměty, můžeme s ní zhotovit bytové doplňky, nebo dárky.

Ubrousková technika představuje vlastně nalepení vzorů vystřižených z papíru. Můžete si vybrat libovolný papír: ubrousek, balicí papír, novinový papír, tapetu.....

Nejpopulárnějším základním materiálem je, ale pořád jen ubrousek,který se dá koupit v prodejnách s kreativními potřeby-široká škála a po kusech.

Povrchy na zdobení můžou být různorodé, můžete pracovat na dřevu, porcelánu,textilu, malířském plátně, skle, papírové hmotě, kovu, kartonu atd.

Co budeme potřebovat:

                     1. předmět           

                     2. barva - většinou se používají barvy akrylové, které jsou ředitelné vodou,dobře kryjí, rychle zasychají a                                                    jsou voděodolné.                         

                     3. lepidlo - dekupážní lepidlo je disperzní, vodní báze a můžete ho zakoupit ve výtvarných potřebách i ve                                                         variantě závěrečného laku+lepidla v jednom. Lepidlo Herkules, které někteří používají je sice disperzní, ale není vhodné na lepení ubrousků-rychle schne  a většinou ubrousek rozmáčí a ten se potrhá. Vybírejte proto lepidla označená dekupážní. Již delší dobu jsou v prodeji lepidla na dekupáž i ve spreji, které jsou oblíbené pro jednoduchost nanášení a lepení větších ploch.

                                                Lepidlo ve spreji se prodavá klasické a nebo na tmavé podklady, u kterého nemusíme řešit barvu                                                   podkladu, je v něm zakomponovaná barva a ubrousek je vidět i na tmavém podkladu.                             

                    4. štětec - na lepidlo se používá šiřší, jemný štětec z jemné syntetiky nebo z přírodních vlasů, aby ubrousek                                                   nepotrhal. Na podkladovou barvu můžeme použít i přírodní štětinový štětec nebo rovněž                                                               syntetiku.                             

                    5. nůžky - zvolte nůžky, kterými lze vystřihovat detaily. V prodeji jsou speciální nůžky na ubrouskovou                                                           techniku s prodlouženými, velmi špičatými nožnicemi ve tvaru čapího zobáku.                           

                    6. závěrečný lak - pokud jste nepoužili lak-lepidlo v jednom, je dobré zhotovený výrobek zalakovat. Používá                                                   se akrylový lak na vodní bázi, který se prodává ve variantách lesk nebo mat.

Postup: Předmět opatříme podkladovou barvou, pokud nepoužíváme lepidlo ve spreji na tmavé podklady, podkladová barva by měla být vždy světlá, aby vynikly i tmavá místa na ubrousku.

Vystřihneme motiv ubrousku a sejmeme jen vrchní potištěnou vrstvu. Tu přiložíme na podklad a jemným štětcem nanášíme přes vrchní stranu ubrousku lepidlo, a to od středu do stran.Ubrousek je jemný a lepidlo jím prostoupí a přilepí ubrousek k podkladu.

Další technika lepení ubrousků je nažehlování, která se používá především u rovných podkladů (desky,táci aj.) Lepidlo naneseme na podklad, necháme uschnout, přiložíme ubrousek a přižehlíme bez napařování přes pečící papír.

U jiných druhů papíru než je ubrousek (tapety,balicí papír) natíráme lepidlo na povrch předmětu, který dekorujeme. Finální výrobek nakonec zalakujeme.