Malba na hedvábí

Malba na hedvábí je jedna z nejrozmanitějších kreativních technik, kde můžeme popustit uzdu své fantazie. V obchodech výtvarných potřeb seženeme dnes již připravené polotovary z hedvábí např. hedvábná kravata, motýlek, pouzdra na brýle, kosmetické taštičky a samozřejmě různé rozměry šál a šátků.

Než začneme s malbou nesmíme zapomenout předem hedvábí vyprat, aby jsme ho zbavili impregnace, jinak by se nám barva nedostala do vláken a došlo by k rychlému seprání malby.

Poté už jen stačí zvolit techniku. Šály a šátky lze upravit formou batiky, barvy se nám vzájemně do sebe prolévají. V tomto případě musíme mít na paměti, volbu takových barev vedle sebe, aby se nám jejich vmísením vytvořila barva další. ( např. červená + žlutá = oranžová )

 e617927ad1df15db5fef0f5e23dd2074 6cc3de1e2631bfedd94b15c560011e82

Pokud chceme vytvořit kresbu neboli Ferti techniku ( v překladu Ferti - uzavírající, ohraničení ) musíme použít konturu, kterou předkreslíme vzor.

Důležité je, aby kontura prostoupila skrz na skrz hedvábím a musíme ji nanášet rovnoměrně bez vynechání.

Po zaschnutí začneme vyplňovat barvou. Barvu nanášíme od středu vzoru a necháme ji doplynout až ke kontuře. Při kresbě používáme vypínací rám, aby se nám hedvábí nedotýkalo podložky a barvy se mohli volně rozpíjet.

Rám je sestavovaný ze 4 dílů, je posouvací a lze ho přizpůsobit na daný rozměr hedvábí. Vypínáme pomocí trojhranných speciálních připínáčků. Štětce, které používáme by měli být měkké a dobře sát vodu ( většinou přírodní vlas ) Dají se použít i štětce molitanové a to v případě zabarvení větších ploch.

6c672e40674ca747edbad5e09373d6df m_hedvábí-kontura  c-N5509887_14528_20150609_95876

Další možnost malby na hedvábí je akvarelová technika bez použití kontur. Jak na to? Jednoduše, než začneme malovat celou plochu hedvábí natřeme akvarelovým základem, ten znemožní barvám se rozpíjet. Další vychytávkou je zahušťovadlo, které se přidává do barvy, v případě že chceme na hedvábí tisknout pomocí razítek.

Technik malování nebo batikování na hedvábí je spousta, toto je jen základ. Na závěr je nutné konečné dílo zažehlit, aby se barva zafixovala. Nejlépe použít pečící papír, aby nedošlo ke spálení. Nakonec stačí vyprat v čisté vodě, aby se odeprala přebytečná barva a máme dle své vlastní fantazie báječný dárek pro své blízké.