Vyrobte si svíčku

Vyrábíme svíčky.

 

             Každý občas zatouží si vyrobit něco svého, co bude také fungovat. U svíček to není jiné. Existuje spousta druhů krásných svíček a spousta technik a materiálů, které můžeme pro jejich výrobu použít.

             Pro začátek je možná dobré si pořídit nějaké návody, buď na internetu nebo rovnou nějakou knihu, která se výrobě svíček věnuje.

 

Jaké svíčky si můžeme vyrobit ?

             Ty nejčastější jsou gelové, voskové (parafínové) a ze včelího vosku.

 Jaké materiály na našem trhu vlastně jsou k mání ?

 

             Určitě potřebujeme knot, které se dělají nejčastěji kulaté nebo ploché, s držáčkem nebo bez držáčku.

Dále budeme potřebovat buď gel, nebo parafín ( buď šupinky, granule, případně pecičky, nebo tabulky) a nebo včelí vosk v plátech.

             Dále můžeme přidat barvítka a pigmenty, případně různé vůně.

             Svíčky můžeme vyrobit mnoha způsoby. Nejčastější je odlévaní do různých forem. Buď si můžeme formy koupit ( na trhu je mnoho druhů) nebo můžeme ušetřit a použít klidně krabičky od džusu, od mléka, ruličku od toaletního papíru, skleničky od hořčice atd.

             Určitě také budeme potřebovat kastrůlek na roztápění parafínu.

 

             Nyní si popíšeme nějaké základní techniky, kterých je ale opravdu mnoho.

 

Gelové svíčky :

p8377

               

              Do hrnců – kolik barev chceme, tolik potřebujeme hrnců – si připravíme různě barevné gely.

              Dále si připravíme nádoby, do kterých chceme svíčky odlít – skleničky atd.

              Připravíme si knot, měl by být cca 1 cm nad předpokládanou hladinou gelu.

              Spodek knotu (příp. držáček) přilepíme nějakým vhodným lepidlem nebo silikonem, vršek zafixujeme uprostřed skleničky pomocí nějakého dřívka, či špejle, kterou položíme přes horní okraj.

              Poté rozehřejeme gel – vždy je lepší ho rozehřát ve vodní lázni a začneme odlévat dle fantazie. Do svíček lze přidávat v podstatě vše, co nás napadne – fantazii se meze nekladou. Můžete použít jak hořlavé doplňky – různé sušené květiny, ovoce apod. – tak různé kamínky, keramiku, mušle, korálky, knoflíky atd.  Je však nutné dávat pozor na to, aby byly hořlavé věci, jako např. sušené květiny, co nejdále od knotu a stejně je nutné svíčku hlídat, protože se tyto doplňky na konci hoření dost často stejně vznítí.        

              Jeden z triků, který se používá je ten, že do skleničky můžeme nalámat před zalitím horkým gelem barevné studené kousky gelu. Poté nám vznikne krásná krystalická struktura.

 

 Parafínové svíčky :

000708

 

                Můžeme použít dva druhy knotů, buď tenčí, který si namočíme do roztaveného parafínu a necháme ztvrdnout, případně už silnější, již vytvrzený z výroby. Záleží, jak velkou a hlavně širokou svíčku chceme vytvořit.

                Poté opět vezmeme skleničku, do které chceme svíčku vyrobit. Knot připevníme a zasypeme granulkami nebo pecičkami, či šupinkami, lehce domáčkneme, doplníme a můžeme svítit.

                Při odlévání je postup podobný, jako u gelových svíček. Opět si vybereme do čeho budeme svíčku odlévat, akorát pozor , parafín vždy tavíme ve vodní lázni !  Tentokrát budeme svíčku po ztuhnutí z formy vyndávat. Pro tyto případy se hodí již zmíněné krabičky od mléka, džusu atd. Pokud použijeme papírové, či plastové formy, naléváme parafín o maximální teplotě kolem 80 stupňů Celsia. Do silikonových, kovových a podobných forem může mít teplotu až 150 stupňů.

 

Svíčky z včelího vosku :

img_1511

 

                 Patří mezi nejjednodušší způsoby výroby. Včelí voskové plásty necháme buď na topení nebo sluníčku nahřát, pak do nich vložíme knot a jednoduše rolujeme. Pro lepší práci můžeme i rozehřát podložku, na které budeme svíčku vyrábět.

                 Tolik k základním technikám. Těch je samozřejmě mnoho dalších, jako jsou řezané svíčky apod.

 

                 Přejeme hodně zábavy při tvoření !

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.