Mozaika

Mozaikou můžete dekorovat nejrůznější předměty určené do exteriéru, tak i do interiéru.

Podkladů pro mozaiku je nepřeberně. Můžete použít dřevěné výřezy, zrcadla, předměty ze skla, keramiky s glazurou i bez glazury, ale i kovy, plast, papír aj.

Mozaiku můžete dělat přímo na stěny, podlahy, nábytek, ale i třeba kameny nebo polystyrénové koule.

Možností je opravdu tolik, že je nelze všechny vyjmenovat.

Co potřebujete: Mozaikové kameny - přesné- vyrábí se z průmyslového skla, keramiky i přírodních materiálů, jsou nalepené na čtvercových sítkách a lze je koupit

ve stavebninách jako běžný obklad.

Akrylová mozaika - vyrábí se z akrylových bloků v různých čtvercových rozměrech např: 5*5mm, 10*10mm, 20*20mm,

a v různých úpravách např: třpytivá, průhledná, mramorová, klasická nebo i zrcadlová. Lze zakoupit v prodejnách výtvarných potřeb.

Skleněné-  z plochého skla, střepů, zrcadel..... Sklo v tabulkách lze upravovat pomocí štípacích kleští.

Porcelánové střepy - staré porcelánové nádobí

Lepidla - nejčastěji používáme disperzní lepidla vodou ředitelné a po zaschnutí vodovzdorné. Darwi lepidlo mozaikové- 3D Silikonkleber.

Na lepení miniaturní mozaiky můžete použít i oboustrannou lepící pásku - určenou přímo k tomuto účelu.

Spárovací hmota - je prášková, rozdělává se ve vodě, většinou bílá, ale lze ji zakoupit i v mnoha jiných odstínech, popřípadě lze přebarvit akrylovou barvou.

Postup: Navrhneme si a rozkreslíme motiv. Jednotlivé mozaikové kameny lepíme postupně na podklad pomocí lepidla přímo a nebo si zvolený motiv připravíme na pracovní

desce a pomocí lepící transparentní folie, kterou nalepíme na vrchní stranu mozaiky. Přeneseme celý motiv plošně na předem připravený povrch opatřený lepidlem.

Necháme zaschnout, přesvědčíme se, že mozaikové kameny dobře drží a zaspárujeme.

Práškovou spárovací hmotu sypeme do nádoby s trochou vody, postupně mícháme a budˇ přidáváme vodu nebo prášek do té doby, kdy získáme konzistenci kaše.

Necháme zaschnout a postupně odstraníme( houbou namočenou ve vodě) přebytečnou spárovací hmotu. Konečný vzhled doleštíme suchým hadrem.