Nové příspěvky

Olejomalba

Tento článek by měl být pomůckou pro ty z Vás, kteří s olejovými barvami ještě nemalovali. Bude obsahovat to nejdůležitější co by jste si měli opatřit, než s nimi začnete pracovat. Výběr barev : existují dva základní druhy olejových barev : Umělecké - jsou vždy rozděleny do jednotlivých sérií a odstupňovány různou cenou dle kvality. Mají mnohem širší barevnou škálu, jsou čistší a zářivější. Mají větší množství pigmentu než pojidla a obsahují odstíny, které se získávají složitým syntetickým procesem - nemíchají se.

Studentské - jsou levnější, většinou mají jednotnou cenu za tubu. Obsahují méně pigmentu a jsou obohaceny ředidlem. Nezahrnují tak širokou barevnou škálu. Často se setkáte se stejným názvem od mnoha různých výrobců. Lze zakoupit v sadách základních i rozšířených, nebo jednotlivě. Vždy záleží, do jakých projektů se pustíte. Důležité je mít na paměti, že bílou olejovou barvu vždy zakoupit ve větším balení, vzhledem k největšímu použití.

Štětce - na olejomalbu se většinou používají štětinové štětce s dlouhým úchopem pro větší odstup od malířského podkladu. Existují v mnoha tvarech a velikostech. Tři základní tvary jsou kulatý, plochý a zaoblený ve tvaru kočičího jazýčku. Vyjímku tvoří štětce vějířovité na speciální efekty. Každý tvar štětce vytváří charakteristický tah.

Palety - k olejovým barvám neodmyslitelně patří dřevěná paleta. Vyrábí se v klasickém provedení tzv. ledvinka s úchopem na palec nebo obdélníková. Pokud přebytečná barva na paletě zaschne, dá se paletovým nožem nebo špachtlí odstranit a máme paletu opět čistou.

Špachtle - barvy se nemusí nanášet na plátno pouze štětcem, ale i špachtlí. Vzniká úplně jiný dojem než při malování štětcem. Špachtle patří už k speciální výbavě a prodávají se v různých tvarech plus paletový nůž, který nám poslouží na míchání barevných odstínů na paletě.

Plátno - pro olejomalbu se nejčastěji používá lněné nebo bavlněné plátno. K dispozici v metráži, nebo již napnuté na klínovém rámu, připravené hned k malbě. Plátno vypnuté je již naklížené a našepsované. Šeps je podkladová bílá, bezbarvá nebo černá barva, která zabraňuje barvám se vsakovat do plátna a barvy neztrácí svůj lesk.

Šeps se prodává buď olejový nebo akrylový. Akrylový schne podstatně rychleji. Levnější alternativou podkladu je sololitová deska, na které je už šepsované plátno nalepeno.

Malířské přípravky - olejové barvy je možné používat přímo z tuby, ale většinou se musí ředit malířskými přípravky, pro snadnější a dokonalejší práci. Na ředění barev se používá - lněný olej - ( přidává se do barev i při jejich výrobě ) Je možné použít i terpentýn, ale ten způsobuje rychlejší schnutí. Je lépe ho používat v začátcích malby. Pro Ty, kteří reagují alergicky na terpentýn, nesnesou jeho silný zápach, je k dispozici - bezzápachový terpentýn. Jsou to suché minerální lihy, které dokážou terpentýn plnohodnotně nahradit.

Saflorový olej - ředící médium, které je světlejší a pomaleji zasychá a především nežloutne. Lze použít do bílých a světlých odstínů barev, kde by lněný olej nebyl ideální.

Makový olej - je pro svou světlost vhodný rovněž do světlých odstínů barev, doba schnutí je pomalejší.

Pomaluschnoucí médium - je pečlivě sestavené a nežloutnoucí. Nahrazuje i předčí používání lněného oleje. Doporučuje se k lazurování.

Rychleschnoucí médium - suché ředidlo bez přídavku sikativu. Používá se zejména na spodní a střední vrstvy malby.

Kobaltový sikativ - je nejlepší sikativ, který je velmi koncentrovaný. Používá se pro rychlejší zasychání. Při běžném používání se přidává po kapkách.

Každou malbu je nutné zafixovat. Fixační nátěr se provádí, až po úplném vyschnutí barev ( někdy to je, až několik měsíců ) Opět můžeme zvolit několik možností. Klasika po celá staletí je závěrečný - Damarový lak - 

Rozpuštěná damarová pryskyřice , rychleji schne a je částečně lesklý. Naopak Kerotix - je voskovaný lak na olejomalbu, který ji konzervuje a chrání. Obsahuje včelí vosk a pryskyřici. Po aplikaci obraz vystavíme na nějakou dobu slunečnímu záření a nebo mírnému teplu, aby se nám kerotix mohl vsát do pórů malby.

Závěrečné laky dnes pro větší pohodlí zakoupíme i ve spreji. Klasické provedení v lesku, matu nebo saténu ( pololesk, polomat ) Kvalitnější variantou jsou opatřeny UV filtrem pro větší trvanlivost a ochranu světlosti barev.

Stojany - rozlišujeme na stolní, polní a základní. Stolní - většinou v podobě písmena H, jsou polohovací v provedení smrkového nebo dubového dřeva.

Polní stojany jsou lehké, teleskopické, výborné na přenášení při malbě v terénu.

Klasické - většinou v podobě písmena A, rovněž v provedení smrkového a dubového dřeva. 

Naše nejdůležitější poznámky k olejomalbě jsou u konce......máme vše co potřebujeme. Přejeme dokonalé malování!

Prázdninové tvoření

A zase jsou tu zanedlouho prázdniny. Doba dovolených, volného času a samozřejmě čas dětských táborů. V tomto článku si dovolíme trochu té inspirace, jak s dětmi čas využít pro nějaké to prázdninové tvoření!

V první řadě musíme zmínit práci s textilem a textilními barvami. Léto je pro tyto techniky přímo ideálním. Batika je jedna z nejčastějších. Buď zvolíme klasickou, kde rozpustíme práškové barvy v horké vodě a látku do nich namočíme - poté ustálíme v ustalovači. V poslední době je velmi oblíbená batika za studena ( reaktivní barvy ) Práškový pigment zakoupíme již předem nadávkovaný v praktických lahvičkách, doplníme vodou a necháme rozpustit. Látku před batikováním namočíme v roztoku krystalické sody a poté už jen aplikujeme. Batikovaný textil necháme zaschnout a pak už jen vymácháme v čisté vodě.  Batiku můžeme zvolit i sypanou, kdy používáme práškový pigment, který neředíme vodou. Jednoduše látku namočíme a rozprostřeme např. na trávu. Sypkým pigmentem látku v různých odstínech posypeme. Barva se rozpíjí a vytváří krásné a zajímavé efekty.

Pokud je někdo zdatný v malbě štětce, může zvolit klasické barvy na textil. Dejte však pozor, dělí se na barvy krycí a transparentní. Krycí lze použít i na tmavý podklad, ty druhé pouze na světlé materiály. Textilní barvy Lumiére, jsou velmi elastické, nepraskají a lze je využít i na jakýkoliv jiný povrch např. dřevo, guma, kůže, koženka - jsou vysoce krycí. Kdo nevládne štětcem, lze zvolit šablonování. Barvy nanášíme přes šablonu pomocí houbičky nebo tupovacího štětce. Kdo chce mít úplně jednoduchou variantu, zvolí šablony a barvy na textil ve spreji. Stačí šablonu přestříkat a je hotovo. Pro nejmenší dětičky jsou k dispozici prstové barvy, klasické textilní fixy a nebo textilní voskovky.

Pro zvýraznění linií nebo detailů používáme kontury v linerech, jsou buď klasické nebo s 3D efektem. Všechny tyto barvy lze použít na klasický bavlněný textil. V našem obchodě jsou k dispozici již připravené polotovary na dotvoření .....bavlněné tašky v různých odstínech a rozměrů, zástěry, bavlněné pytlíčky.

marabu-sprej-na-odevy
   Prázdninové tvoření

Samotvrdnoucí hlína - nenahrazuje plnohodnotně klasickou keramickou hlínu, ale dají se z ní vymodelovat různé sošky, zvířátka, medaile, dá se kombinovat s mozaikou.

Pokud máte tábor spojený s indiánskou tématikou, budou se hodit různé směsy indiánských per a peříček na výrobu čelenky, lapače snů aj. Na táborech mají samozřejmě i své místo barvy na obličej, tetovací popisovače, papírové masky a škrabošky k vlastnímu vytvoření kostýmu.

Indiánská péra - různé barvy         
snazaroo-barvy-na-oblicej

Malování na kameny - krásných hladkých oblázků a kamenů je v přírodě spousta. Malovat na ně se dá akrylovými barvami, pokud budou vystaveny povětrnostním vlivům, je nutné je zafixovat akrylovým lakem, ale pokud budou zdobit např. těžítko kancelář nebo pracovnu rodičů není to nutné. Každý rodič čeká, že o sobě jeho ratolest dá vědět, jak se má, co dělá a zda je v pořádku. V dnešní době mobilních telefonů, se dopisy už moc nenosí, ale vlastnoručně zhotovený pozdrav je krásná vzpomínka a doma udělá jistě radost.

Široká škála nejrůznějších druhů papírů od klasických, ručních, transparentních, samolepících....různé motivy výsekových strojků, popisovače, lepidla, nůžky aj. nám v této výrobě budou dobrými pomocníky!

Přejeme krásné kreativní prázdniny!

Malba na hedvábí

Malba na hedvábí je jedna z nejrozmanitějších kreativních technik, kde můžeme popustit uzdu své fantazie. V obchodech výtvarných potřeb seženeme dnes již připravené polotovary z hedvábí např. hedvábná kravata, motýlek, pouzdra na brýle, kosmetické taštičky a samozřejmě různé rozměry šál a šátků.

Než začneme s malbou nesmíme zapomenout předem hedvábí vyprat, aby jsme ho zbavili impregnace, jinak by se nám barva nedostala do vláken a došlo by k rychlému seprání malby.

Poté už jen stačí zvolit techniku. Šály a šátky lze upravit formou batiky, barvy se nám vzájemně do sebe prolévají. V tomto případě musíme mít na paměti, volbu takových barev vedle sebe, aby se nám jejich vmísením vytvořila barva další. ( např. červená + žlutá = oranžová )

e67f8b9efe43d5916bb17863a3649ddc e617927ad1df15db5fef0f5e23dd2074 6cc3de1e2631bfedd94b15c560011e82

Pokud chceme vytvořit kresbu neboli Ferti techniku ( v překladu Ferti - uzavírající, ohraničení ) musíme použít konturu, kterou předkreslíme vzor.

Důležité je, aby kontura prostoupila skrz na skrz hedvábím a musíme ji nanášet rovnoměrně bez vynechání.

Po zaschnutí začneme vyplňovat barvou. Barvu nanášíme od středu vzoru a necháme ji doplynout až ke kontuře. Při kresbě používáme vypínací rám, aby se nám hedvábí nedotýkalo podložky a barvy se mohli volně rozpíjet.

Rám je sestavovaný ze 4 dílů, je posouvací a lze ho přizpůsobit na daný rozměr hedvábí. Vypínáme pomocí trojhranných speciálních připínáčků. Štětce, které používáme by měli být měkké a dobře sát vodu ( většinou přírodní vlas ) Dají se použít i štětce molitanové a to v případě zabarvení větších ploch.

6c672e40674ca747edbad5e09373d6df m_hedvábí-kontura  c-N5509887_14528_20150609_95876

Další možnost malby na hedvábí je akvarelová technika bez použití kontur. Jak na to? Jednoduše, než začneme malovat celou plochu hedvábí natřeme akvarelovým základem, ten znemožní barvám se rozpíjet. Další vychytávkou je zahušťovadlo, které se přidává do barvy, v případě že chceme na hedvábí tisknout pomocí razítek.

Technik malování nebo batikování na hedvábí je spousta, toto je jen základ. Na závěr je nutné konečné dílo zažehlit, aby se barva zafixovala. Nejlépe použít pečící papír, aby nedošlo ke spálení. Nakonec stačí vyprat v čisté vodě, aby se odeprala přebytečná barva a máme dle své vlastní fantazie báječný dárek pro své blízké.

 

Filcování - plstění

Filcování nebo také plstění je technika bez složitých pomůcek. Plsť je souvislá látka vytvořená vzájemným uchycením, zaplétáním čili plstěním vláken ovčího rouna. Nejjednodušší plstění je mokrou cestou.

Co k tomu potřebujeme :

  • ovčí rouno , které je k dostání v mnoha barevných odstínech
  • bublinkovou folii, teplou vodu, ručník

Pokud budeme vytvářet filcovou látku, rozprostřeme si fólii, natrháme jednotlivé kousky vlny a pokryjeme celý její povrch, navlhčíme vodou a mýdlem, navineme na tyč a poté už jen válíme a plstíme. Po chvilce, když rozvineme fólii zjistíme, že se nám pod rukama vytvořila dokonalá plstěná látka.

740884_1 tn_864     gen__vyr_183vyrazne-fialova-w800-h600

Mokré plstění můžeme také vytvářet jednoduchým způsobem v ruce. Mezi navlhčenými dlaněmi, krouživými pohyby uplstíme například kuličku, korálky, míček a jiné různé dekorace dle naší fantazie.

Suchá forma plstění se provádí speciální jehlou, která při vpichování rouno uplstí. Musíme mít na paměti, že jehla je velmi ostrá, ale také hodně křehká a nesmí při práci narazit na tvrdý povrch jinak se zlomí. Výbornou pomůckou nám poslouží molitanová podložka.

Jehlou lze vytvářet nejen 3D projekty ( závěsné ozdoby, hračky aj.), ale rovněž lze jehlou vyšívat například do filcové látky.

DSC08502       MCE2fb72f_P7310095uprav  52

Při tvorbě postaviček nebo zvířátek jsou výborným pomocníkem žinilkové drátky, které lehce ohneme a filc na nich skvěle ulpívá, využívá se jich na ruce a nohy. Výtvory z ovčí vlny jsou krásné, něžné a nadýchané. Pro mnohé velkým potěšením a radostí!

 

Valentýnská dekorace

           Svátek svatého Valentýna nepatří k našim lidovým tradičním svátkům, ale přesto jsme ho přijali. V posledních letech je celý únor ozdobený srdíčky a valentýnskými ozdobami. Všichni zamilovaní si dávají malé dárky se symboly lásky - srdíčka, přáníčka....

           Valentýn je nejlepší příležitost, jak vytvořit originální dárek nebo výzdobu jako oslavu lásky. K nejčastějším pozornostem pro partnera je přáníčko - Valentýnka.

           Na jeho výzdobu můžeme zvolit rozličné materiály, je jen na naší fantazii co použijeme. Základem nám budou různé druhy papíru, s různými gramážemi. Na podklad volíme např. fotokarton, buď jednobarevný nebo s potiskem, s vyšší gramáží 300g/m2, strukturovaný papír Fabriano 160g/m2 a nesmíme zapomenout na krásný ruční papír. Na dozdobení volíme papír různých barev s 80g/m2, který je ideální do výsekových strojků na vysekání různých tvarů srdíček, kytiček, holubiček aj. Nezbytné jsou rovněž řezáky, skalpely a nůžky, existují buď klasické, nebo nůžky na vystřihování malých detailů, používané rovněž na decoupage a tzv. nůžky cik-cak s různými tvary na nožnicích, které tvoří rozličné okraje. Na lepení je ideální oboustranná lepicí páska nebo různé druhy lepidel tekutých nebo pevných v tyčince.

           Finální vzhled nám pomohou dotvořit dekorativní samolepicí kamínky, srdíčka, perličky, krajky, waschi pásky, glitrová lepidla, razítka a samozřejmě speciální popisovače ( gelové, dokumentní aj.)

           Abychom nezůstali jen u přáníček, lze vytvořit pro partnera i originální dárek v podobě např. porcelánového hrnečku, který dekorujeme buď barvami na porcelán nebo fixami. Pokud si netroufáme malovat sami, pomůžou nám šablony se zamilovanými motivy. I z filcu se dá vytvořit srdíčko, které můžeme filcovací jehlou a ovčím rounem vyfilcovat ozdobu, nebo jednoduše domalovat barvami na textil.

    IMG_11191     cvoiojwbcbxbxm 

 prani_k_valentynu

             Samozřejmě nepodceňujeme ani výzdobu, atmosféra a krásné prostředí je půl úspěchu. Jednoduchá srdce můžeme opět vystřihnout z tvrdého kartonu, papíru, různě nazdobit a zavěsit na lýko, stuhu nebo přilepit na špejle a vytvořit zápich do květináčů.

      valentynska-srdicka-04_139159605387_130     valentynska-srdicka-06_139159606283_857   

56a87cf993857

        Srdíčka můžeme vykrojit i ze samotvrdnoucí hmoty nebo z Fima pomocí vykrajovátek

   Lucka Černohorská - Srdce z fima     fdd0dbbb19_101659019_o2

     8dfa875fed7fa3de853d3aceff5cb2e6

  

        Závěsná srdíčka prostorová lze zakoupit z polystyrénu nebo průhledná z plastu. Na polystyrénová používáme akrylové barvy a na plastová můžeme použít slupovací barvy na sklo nebo na porcelán. Na polystyrén můžeme zvolit ozdobení ubrouskovou technikou. Ubrousků s motivy srdíček je v dnešní době velké množství.

        Velkým pomocníkem pro veškeré tvoření a lepení je tavná pistole, lze ji použít na většinu materiálu mimo polystyrénu.                                                                                                            

 

Přejeme krásný Valentýnský den!

                                                                                                                                                           597779

 

 

 

Velikonoce

        Po dlouhé zimě a Vánocích, přicházejí další oblíbené svátky, a to svátky jara - Velikonoce. Jsou to svátky veselé, barevné, prosluněné, zkrátka jsou oslavou života. Tak pojďme si tyto svátky užít nejen se zdobením vajíček, ale i s vytvořením drobných dárků a dekorací. 

        Velikonoční vajíčka lákají velkou pestrostí druhů zdobení. Pokud máme vajíčka vařená, určená ke konzumaci vybíráme zásadně barvy potravinářské, k tomuto barvení přímo určená. K dispozici po jednotlivých barvách, nebo v setech, kde jsou barvy nejen klasické, ale i například mramorové nebo metalické. Po obarvení dozdobíme obtisky nebo tzv. smršťovacími fóliemi ( košilkami ) s velikonočními motivy.

14   
1451307530-velikonoce-iii

        Pokud se rozhodneme pro zdobení vajec pro dekorace, můžeme použít polystyrénová vejce nebo plastová. Na polystyrénová používáme barvy akrylové a na dozdobení volíme např. samolepicí krajky, taftové stuhy, provázky, výsekové strojky, dekorativní pásky, glitrové a akrylové linery, 3D linery, samolepicí ozdobné papírové kontury, různé druhy kamínků, perličky, ozdobné pásky.

        Techniky, které volíme sou např. dekupáž ( ubrousková technika ) nebo mramorovací technika, která se zejména používá na plastová vajíčka. Pár kapek různých barev na hladinu vody, vejce ponoříme a máme nádherný, leskle mramorový vzhled.

az0a7356       screen-shot-2013-03-19-at-5.09.26-pm1

        Velmi oblíbená je v poslední době technika flitrování polystyrénu - vajíčka, slepička, kohoutek, věnce aj. Tato technika spočívá připichování barevných flitrů krátkými špendlíčky k polystyrénovému podkladu dokud celý povrch není pokrytý.

Flitry-005     vajcia done

        Velikonoce nejsou jen o zdobení vajec, ale i o zdobení obecně. Vytvořme si tedy i jiné dekorace, ať se náš domov, škola, obchod nebo zaměstnání krásně rozjasní. Můžeme si třeba zkrášlit jídelní koutek vlastně vyrobeným ubrusem a prostíráním. Stačí nám k tomu jednobarevná světlá látka a batikovací barvy, buď klasické nebo za studena. Velikonoční motivy na něj můžeme vytvořit přes dokonalé šablony.

56bdf63d85dc52d6be7a0100      f4335894

        Dekorace skleniček s jarními kvítky a kuřátky nejlépe namalujeme barvami na porcelán nebo speciálními popisovači. Na slavnostní stůl patří květiny - my si je vytvoříme např. z hedvábného papíru nebo krepového. Pampelišky, narcisky nebo modřence jsou jak živé.

        Nesmíme zapomenout na velikonoční věnce, ať určené na stůl nebo závěsné na dveře. K dispozici jsou polystyrénové korpusy v různých průměrech nebo slaměné. Poté je jen na Vaší fantazii čím se věnec dozdobí. V našem obchodě máte k dispozici nesčetné množství materiálu : různé druhy stuh, umělou trávu, lýka, ovčí rouno, peříčka, svíčky, pro udržení živých květin i floristickou hmotu, floristické drátky, lepidla, tavné pistole, samotvrdnoucí hmotu, z které můžeme vykrojit, vymodelovat různé tvary a dekorace na zdobení.

velikonocni_venec       _vyr_69venec-679749

        Oblíbenou činností na jaře je i pletení košíků, košíčků, ošatek nebo plétání vajec z pedigu. Pro tvoření s dětmi musíme zmínit oblíbené slupovací barvy na sklo, ze kterých lehce vytvoříme mnohé motivy na okna.

velikonocni-kvetiny-dekorace-zdobene-proutene-kosiky              8188-5636-easy-marble-sada-mramor-barev-4x15-ml-vajicka

        Děti rovněž baví vyrábět různé zápichy a závěsy z kartonu, papíru, vlnitých lepenek. Domalovat a dozdobit mohou speciálními popisovači Decorpen, které výborně přilnou teméř ke každému materiálu jako je dřevo, sklo, kámen, terakota, plast.

Zkrátka Velikonoce musí být veselé, tak se zvesela pusťme do tvoření.

 

Velikonoční tvoření a inspirace

Velikonoce jsou svátky jara .........                                                                                                                                                                                                    Předkládáme Vám pár nápádů a inspirací jak rychle, snadno a levně oživit a jarem provonět Váš dům nebo byt.

Velikonoční svíčky z vosku                                                                                                                                                                                                                - vyfouklé vejce                                                                                                                                                                                                                               - palmový vosk                                                                                                                                                                                                                              - knot                                                                                                                                                                                                                                           - drátek                                                                                                                                                                                                                                         - nůžky                                                                                                                                                                                                                                           - plastelína

Ve vodní lázni rozpustíme vosk - připravíme si vyfouklá vejce  a pomocí drátku protáhneme knot skrze vejce. Na spodní straně utěsníme otvor s knotem plastelínou, lze i použít lepicí pásku pro domácnost. Vejce uložíme do plata. Roztavený vosk nalijeme do skořápky. Po ochlazení se mírně zmenší jeho objem, proto ještě dolíváme. Upravíme umístění knotu. Po vytvrdnutí vosku ( několik hodin ) jemně vejce oloupeme - dbáme na opatrnost, abychom nepoškodili tvar svíčky. Omyjeme svíčku a zastřihneme knot. Velikonoční svíčka ve tvaru vejce je hotova. Dle své fantazie dozdobíme taftovou stuhou nebo dekoračními samolepkami na svíčky.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

   Jak ozdobit velikonoční vajíčka mramorovací technikou

Potřebujeme : vyfouknutá vejce, špejlemramorovací barvu ( tip : Happy Easter 4x15 ml kompletní sada ), plastelína, vhodná nádoba

Příprava : Hned na úvod je třeba říct, že mramorovací barvy jdou velmi špatně umýt - z čehokoli, proto pracovní plochu zakryjte nějakým starým ubrusem, natáhněte rukavice.Pozornost věnujte i výběru vhodné nádoby, tu už totiž s největší pravděpodobností neumyjete, barvy ulpívají na stěnách.

Skrz vyfouklé vajíčko prostrčte špejli a na obou koncích zajistěte malým kouskem plastelíny.

Mramorovací lázeň

Velikost nádoby volte tak, aby se do ní vajíčko dalo ponořit a hladina byla zároveň o trochu větší než povrch mramorovaného vajíčka. Do nádoby napusťte vodu a připravte si mramorovací barvy. Dobře je protřepejte a na hladinu kápněte dvě až tři kapky od každé barvy. Dobře volte pořadí barev. První barva bývá totiž částečně potlačena těmi dalšími.

Barvy můžete použít jakékoli, na vodní hladině se totiž nesmíchají ( tzn. z modré a žluté nevznikne zelená ). Naopak, pokud barvy promíchat chcete, musíte to udělat v nějaké menší nádobě.

Barvy ihned smíchejte pomocí špejle - co nejrychleji po kápnutí, po chvíli vznikne na hladině pevná blanka, kterou už nepromícháte.

Připravte si vejce na špejli a pomalu ho ponořte do středu nádoby. Vyvarujte se trhavých pohybů, jinak se vzory na hladině poruší. Vyjmutí by naopak mělo být rychlé. Vajíčka nechte zaschnout. Trvá to obvykle asi deset minut. Zbytky mramorovací barvy na hladině se už použít nedají. Vylijte je tedy spolu s veškerou vodou a na další vajíčko si připravte novou lázeň.

Pamatujte, že barvy nejsou krycí, takže na tmavém povrchu nevyniknou. Nemramorujte tedy např. už obarvená vajíčka.

Dokončení

Jakmile vajíčko zcela zaschne, sundejte ze špejle. Na místě, kde byla plastelína, nejspíš zůstane nemramorovaná část. Tu můžete zakrýt třeba pomocí temperových barev nebo fixem ve stejné barvě.

 

 

Jak ozdobit velikonoční vajíčko barvami na sklo

Potřebujeme : akrylové barvy, štětec, vajíčka, barvy na sklo, bezbarvý lak

Vyfouknutá vejce je potřeba omýt a odmastit v jarové vodě. Pak je natřeme akrylovou barvou. Nejlépe to jde, když na vajíčko navlékneme špejli a zajistíme na obou koncích kouskem plastelíny. Když barva zaschne odstraníme plastelínu a domalujeme špičky. Z barviček slupovacích na sklo vytvoříme obrázky. Nejprve naneseme na fólii černou konturu, necháme zaschnout a domalujeme. Jako předlohu můžeme použít třeba i dětské omalovánky. Vybíráme menší motivy, aby se nám na vypouklé vajíčko pěkně vešlo.

Obrázky opatrně sejmeme z fólie a nalepíme na vajíčka. Pokud bychom s výsledkem nebyli spokojeni, snadno obrázek odlepíme a přiložíme znovu. Na závěr vše přelakujeme bezbarvým lakem a necháme zaschnout.

Na vajíčko můžeme také přímo kreslit konturami. Velmi efektivní je zlatá nebo stříbrná. Po zaschnutí vyplníme obrázky barvičkami na sklo nebo akrylovými barvami.

 

Jak zdobit vajíčko voskovým reliéfem

Voskový reliéf je původní technika zdobení českých velikonočních kraslic. Původně se používaly bílé ornamenty na barevném podkladě, ale dnes si můžete vytvořit i spoustu jiných barevných kombinací.....

Potřebujeme : barevné voskovky, kousek včelího vosku, špendlíky, špejli, čajovou svíčku, kahan, kousek gázy, vajíčka

Příprava : Vyfouknuté vajíčko odmastíme v jarové vodě. Do kahanu nebo např. ohnuté lžíce zapíchnuté v oazisu - dáme rozehřát kousek barevné voskovky a malý kousek včelího vosku. Tak získáme rovnoměrnou vláčnou, nehrudkující směs, ideální k malování. Špendlík opatrně zapíchneme do špejle.

Nanášení barvy - Špendlík namočíme do vosku a rychle vyrobíme jeden tah na skořápce vajíčka. Musíme pracovat rychle, protože vosk brzy tuhne. Jedno namočení nám vystačí právě pouze na jeden tah. Vzor může být jakýkoli, ale nejčastěji se používají různé kombinace kapek, půlhvězdiček, copánků nebo věnečků. Inspiraci najdete například na velikonočních pohlednicích. Obrázky postupně zakrýváme celé vajíčko.

Jestliže chceme mít vzor více barevný, připravíme si najednou více barev. Skvělou vychytávkou jsou kalíšky od čajových svíček - v každém kalíšku rozpustíte jednu barvu.

Voskový reliéf je o poznání jednodušší než např. Vosková batika. Nic se tu nebarví ani nestírá.

Jak vyrobit velikonoční věnec

Potřebujeme : polystyrenový korpus věnce, vajíčka umělá, vyfouklá, polystyrénová dle výběru, nůžky, ozdobné peří, tavnou pistoli, tavné náboje.

Na výrobu velikonočního věnce použijte předměty, které symbolizují jaro. Zajímavým nápadem na výrobu velikonoční dekorace je jednoduchý velikonoční věnec za použití plastových a akrylovými barvami potřených vajec a obyčejného barevného peří.

Pro inspiraci viz.obrázky velikonočních věnců a videonávod

 

Photo (1)

f3497284

velikonocni_venec9

svicky6a

b512dd4459164a5eed400d12fa28d768_1600x900ms

1a v1 pict1912

 

http://www.vytvarne-potreby.eu/akrylove/

Transfér - přenos fotografií
Transfér - přenos fotografií

Máte doma spoustu fotografií, které byste chtěli mít na očích častěji, než při rodinných setkáních, nebo při nostalgické náladě večer u čaje ? Nebo se naopak bojíte, , že se při každém styku se světlem vyblednou a navždy je ztratíte, nebo že se zničí a podobně? Pak je tu technika, která je určena právě pro Vás !
 
Říkáme jí transfér fotografií a touto technikou můžeme fotografii přenést jednoduchým způsobem v podstatě na jakýkoliv materiál, jako jsou kartóny, plátno, porcelán atd. Vaše chvíle strávené s Vašimi blízkými, či s milými obrázky nabudou nových rozměrů !
O co se tedy vlastně jedná ? Je to velice jednoduché !
Pro celý trik budeme potřebovat :
Transfér Image Decco
Disperzní lepidlo
Vytištěný obrázek s fotografií na kancelářském papíru
Nůžky a řezák
Jak na to ?

Fotografii si nechte vytisknout ve studiu, nebo ji okopírujte, či vytiskněte doma a podobně.
Na obrázek naneste vrstvu Transféru a nechte 40 minut zaschnout. Toto opakovaně proveďte třikrát, vždy s intervalem 40 minut. Transfér zcela zprůhlední ! Obrázek upravte dle potřeby a namočte ho na 3 minuty do vlažné vody. pozor, voda nesmí být horká !!! Položte obrázek vrstvou naneseného transféru na jakoukoliv vodorovnou plochu. Poté prstem - postupně po vrstvách - odrolte papír, až ho zcela odstraníte. Poté nechte oschnout. Vznikla nám průsvitná fólie, ve které máme přenesený obrázek, Nyní fólii nalepíme na předem zvolený podklad pomocí disperzního lepidla, vytlačíme vzduchové bubliny a necháme zaschnout.
Důležité informace !
⦁ transfér po uschnutí zcela zprůhlední a ztratí původní mléčné zabarvení
štětce i ruce snadno omyjeme vodou a mýdlem
⦁ vzniklou fotografii v transférovém médiu lze nalepit v podstatě na jakýkoliv podklad (dřevo, sklo, kov, papír, látka atd.)
⦁ konečné lepidlo zvolte podle podkladu, na který obrázek budete lepit
⦁ tímto přenosem fotografie nedochází k zrcadlovému obrácení fotografie !!!
Fotografii lze přenést i jednodušším způsobem, ale u tohoto způsobu dochází k zrcadlovému přenosu, to znamená, že pokud je na fotografii text, bude přenesený pozpátku.
Co potřebujeme? Buď opět transférové médium Image Transfér, nebo lze použít transparentní Akryl gel Pébeo, nebo Marabu.
Postup je následující : naneseme transfér, nebo gel na plochu předmětu, na který si chceme fotografii přenést. Lícem pak přitiskneme obrázek a plochu vyhladíme. Necháme 12 hodin působit. Poté vlhkou houbičkou odstranime papír a necháme zaschnout. Obrázek po zaschnutí není výrazný, proto ho přelakujeme bezbarvým lakem.
Informace na konec : Obě média na transfér fotografií jsou na vodní bázi.
Přejeme hodně radosti s přenosem fotografií !!!
 

 

Quilling - papírový filigrán
Quilling - papírový filigrán

Co je to Quilling - výtvarná technika využívající proužků papíru,
které jsou stáčeny a formovány do rozmanitých tvarů.
Ve výsledku, díky správné kompozici jednotlivých tvarů, můžete vytvářet krásný a originální obrazce.
Quilling není, jak by se mohlo zdát, jedna z nových technik, ale pochází již ze středověku,
kdy řeholníci poškozenými proužky papíru zdobili církevní spisy a pokud materiál stáčeli, používali husích brk.
A právě slovo Quill je v angličtině překládáno jako brk.
Pomůcky:
-základním komponentem pro Quillingové tvoření jsou papírové proužky, které se stáčejí a formují do různých tvarů.    
Používá se papír v gramážích 80g/m2 nebo 120g/m2.
-proužky papíru připravíme nařezáním na řezačce, skartovačce nebo modelářským skalpelem(pravítko-podložka),
méně vhodné použití nůžek.
Další možnost zakoupení v obchodě s výtvarnými potřeby již hotové sady papírových barevných proužků.
Quillingové pero
-je možno použít na začátek naříznutou špejli, lepší varianta zakoupení v obchodě celoplastové nebo kovové
pero s vyměnitelnými nástavci o průměru 2-3mm nebo 5mm.
Lepidlo
-k lepení základních Quillingových tvarů z proužků papíru potřebujete klasické disperzní lepidlo.
Po zaschnutí se z bílé barvy změní na průhlednou.
Kruhová šablona
-někdy potřebujeme přesnou a precizní práci pro Quilling.
Pokud chcete vytvářet vzor zrcadlový k jinému nebo mít obrazec zcela pravidelný, tato šablona by Vám neměla chybět.
Práce s Quillingovým perem....
na špičce pera umístěte proužek papíru, tak aby přesahoval na jedné straně maximálně 2mm - začněte točit perem
směrem k sobě. Proužek papíru nechte volně (jen mírný tlak palce) proklouzávat mezi palcem a ukazováčkem druhé ruku.
Po stočení vytáhněte spirálku papíru z hrotu pera. Pokud potřebujete několi tvarů stejné velikosti, použijte plastovou kruhovou
šablonu k rozvinutí spirály do požadované velikosti. Konec proužků papíru zalepte lepidlem.
Následně vytvarujte prstama do tvaru lístku, vlnky, kapky, srdce, volné nebo utažené spirálky.
Vytvořené tvary lze lepit na pevný podklad nebo lze vytvářet i závěsné prostorové dekorace. 
                                             

 

Vyrobte si svíčku

Vyrábíme svíčky.

 

             Každý občas zatouží si vyrobit něco svého, co bude také fungovat. U svíček to není jiné. Existuje spousta druhů krásných svíček a spousta technik a materiálů, které můžeme pro jejich výrobu použít.

             Pro začátek je možná dobré si pořídit nějaké návody, buď na internetu nebo rovnou nějakou knihu, která se výrobě svíček věnuje.

 

Jaké svíčky si můžeme vyrobit ?

             Ty nejčastější jsou gelové, voskové (parafínové) a ze včelího vosku.

 Jaké materiály na našem trhu vlastně jsou k mání ?

 

             Určitě potřebujeme knot, které se dělají nejčastěji kulaté nebo ploché, s držáčkem nebo bez držáčku.

Dále budeme potřebovat buď gel, nebo parafín ( buď šupinky, granule, případně pecičky, nebo tabulky) a nebo včelí vosk v plátech.

             Dále můžeme přidat barvítka a pigmenty, případně různé vůně.

             Svíčky můžeme vyrobit mnoha způsoby. Nejčastější je odlévaní do různých forem. Buď si můžeme formy koupit ( na trhu je mnoho druhů) nebo můžeme ušetřit a použít klidně krabičky od džusu, od mléka, ruličku od toaletního papíru, skleničky od hořčice atd.

             Určitě také budeme potřebovat kastrůlek na roztápění parafínu.

 

             Nyní si popíšeme nějaké základní techniky, kterých je ale opravdu mnoho.

 

Gelové svíčky :

p8377

               

              Do hrnců – kolik barev chceme, tolik potřebujeme hrnců – si připravíme různě barevné gely.

              Dále si připravíme nádoby, do kterých chceme svíčky odlít – skleničky atd.

              Připravíme si knot, měl by být cca 1 cm nad předpokládanou hladinou gelu.

              Spodek knotu (příp. držáček) přilepíme nějakým vhodným lepidlem nebo silikonem, vršek zafixujeme uprostřed skleničky pomocí nějakého dřívka, či špejle, kterou položíme přes horní okraj.

              Poté rozehřejeme gel – vždy je lepší ho rozehřát ve vodní lázni a začneme odlévat dle fantazie. Do svíček lze přidávat v podstatě vše, co nás napadne – fantazii se meze nekladou. Můžete použít jak hořlavé doplňky – různé sušené květiny, ovoce apod. – tak různé kamínky, keramiku, mušle, korálky, knoflíky atd.  Je však nutné dávat pozor na to, aby byly hořlavé věci, jako např. sušené květiny, co nejdále od knotu a stejně je nutné svíčku hlídat, protože se tyto doplňky na konci hoření dost často stejně vznítí.        

              Jeden z triků, který se používá je ten, že do skleničky můžeme nalámat před zalitím horkým gelem barevné studené kousky gelu. Poté nám vznikne krásná krystalická struktura.

 

 Parafínové svíčky :

000708

 

                Můžeme použít dva druhy knotů, buď tenčí, který si namočíme do roztaveného parafínu a necháme ztvrdnout, případně už silnější, již vytvrzený z výroby. Záleží, jak velkou a hlavně širokou svíčku chceme vytvořit.

                Poté opět vezmeme skleničku, do které chceme svíčku vyrobit. Knot připevníme a zasypeme granulkami nebo pecičkami, či šupinkami, lehce domáčkneme, doplníme a můžeme svítit.

                Při odlévání je postup podobný, jako u gelových svíček. Opět si vybereme do čeho budeme svíčku odlévat, akorát pozor , parafín vždy tavíme ve vodní lázni !  Tentokrát budeme svíčku po ztuhnutí z formy vyndávat. Pro tyto případy se hodí již zmíněné krabičky od mléka, džusu atd. Pokud použijeme papírové, či plastové formy, naléváme parafín o maximální teplotě kolem 80 stupňů Celsia. Do silikonových, kovových a podobných forem může mít teplotu až 150 stupňů.

 

Svíčky z včelího vosku :

img_1511

 

                 Patří mezi nejjednodušší způsoby výroby. Včelí voskové plásty necháme buď na topení nebo sluníčku nahřát, pak do nich vložíme knot a jednoduše rolujeme. Pro lepší práci můžeme i rozehřát podložku, na které budeme svíčku vyrábět.

                 Tolik k základním technikám. Těch je samozřejmě mnoho dalších, jako jsou řezané svíčky apod.

 

                 Přejeme hodně zábavy při tvoření !

Stránka 1 z 3 - 21 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.