Typy na tvoření

Velikonoce

        Po dlouhé zimě a Vánocích, přicházejí další oblíbené svátky, a to svátky jara - Velikonoce. Jsou to svátky veselé, barevné, prosluněné, zkrátka jsou oslavou života. Tak pojďme si tyto svátky užít nejen se zdobením vajíček, ale i s vytvořením drobných dárků a dekorací. 

        Velikonoční vajíčka lákají velkou pestrostí druhů zdobení. Pokud máme vajíčka vařená, určená ke konzumaci vybíráme zásadně barvy potravinářské, k tomuto barvení přímo určená. K dispozici po jednotlivých barvách, nebo v setech, kde jsou barvy nejen klasické, ale i například mramorové nebo metalické. Po obarvení dozdobíme obtisky nebo tzv. smršťovacími fóliemi ( košilkami ) s velikonočními motivy.

14   
1451307530-velikonoce-iii

        Pokud se rozhodneme pro zdobení vajec pro dekorace, můžeme použít polystyrénová vejce nebo plastová. Na polystyrénová používáme barvy akrylové a na dozdobení volíme např. samolepicí krajky, taftové stuhy, provázky, výsekové strojky, dekorativní pásky, glitrové a akrylové linery, 3D linery, samolepicí ozdobné papírové kontury, různé druhy kamínků, perličky, ozdobné pásky.

        Techniky, které volíme sou např. dekupáž ( ubrousková technika ) nebo mramorovací technika, která se zejména používá na plastová vajíčka. Pár kapek různých barev na hladinu vody, vejce ponoříme a máme nádherný, leskle mramorový vzhled.

az0a7356       screen-shot-2013-03-19-at-5.09.26-pm1

        Velmi oblíbená je v poslední době technika flitrování polystyrénu - vajíčka, slepička, kohoutek, věnce aj. Tato technika spočívá připichování barevných flitrů krátkými špendlíčky k polystyrénovému podkladu dokud celý povrch není pokrytý.

     vajcia done

        Velikonoce nejsou jen o zdobení vajec, ale i o zdobení obecně. Vytvořme si tedy i jiné dekorace, ať se náš domov, škola, obchod nebo zaměstnání krásně rozjasní. Můžeme si třeba zkrášlit jídelní koutek vlastně vyrobeným ubrusem a prostíráním. Stačí nám k tomu jednobarevná světlá látka a batikovací barvy, buď klasické nebo za studena. Velikonoční motivy na něj můžeme vytvořit přes dokonalé šablony.

56bdf63d85dc52d6be7a0100      f4335894

        Dekorace skleniček s jarními kvítky a kuřátky nejlépe namalujeme barvami na porcelán nebo speciálními popisovači. Na slavnostní stůl patří květiny - my si je vytvoříme např. z hedvábného papíru nebo krepového. Pampelišky, narcisky nebo modřence jsou jak živé.

        Nesmíme zapomenout na velikonoční věnce, ať určené na stůl nebo závěsné na dveře. K dispozici jsou polystyrénové korpusy v různých průměrech nebo slaměné. Poté je jen na Vaší fantazii čím se věnec dozdobí. V našem obchodě máte k dispozici nesčetné množství materiálu : různé druhy stuh, umělou trávu, lýka, ovčí rouno, peříčka, svíčky, pro udržení živých květin i floristickou hmotu, floristické drátky, lepidla, tavné pistole, samotvrdnoucí hmotu, z které můžeme vykrojit, vymodelovat různé tvary a dekorace na zdobení.

velikonocni_venec       _vyr_69venec-679749

        Oblíbenou činností na jaře je i pletení košíků, košíčků, ošatek nebo plétání vajec z pedigu. Pro tvoření s dětmi musíme zmínit oblíbené slupovací barvy na sklo, ze kterých lehce vytvoříme mnohé motivy na okna.

velikonocni-kvetiny-dekorace-zdobene-proutene-kosiky              8188-5636-easy-marble-sada-mramor-barev-4x15-ml-vajicka

        Děti rovněž baví vyrábět různé zápichy a závěsy z kartonu, papíru, vlnitých lepenek. Domalovat a dozdobit mohou speciálními popisovači Decorpen, které výborně přilnou téměř ke každému materiálu jako je dřevo, sklo, kámen, terakota, plast.

Zkrátka Velikonoce musí být veselé, tak se zvesela pusťme do tvoření.

 

Velikonoční tvoření a inspirace

Velikonoce jsou svátky jara ....                                                                                                                                                                                                   Předkládáme Vám pár nápadů a inspirací jak rychle, snadno a levně oživit a jarem provonět Váš dům nebo byt.

Velikonoční svíčky z vosku                                                                                                                                                                                                                - vyfouklé vejce                                                                                                                                                                                                                               - palmový vosk                                                                                                                                                                                                                              - knot                                                                                                                                                                                                                                           - drátek                                                                                                                                                                                                                                         - nůžky                                                                                                                                                                                                                                           - plastelína

Ve vodní lázni rozpustíme vosk - připravíme si vyfouklá vejce  a pomocí drátku protáhneme knot skrze vejce. Na spodní straně utěsníme otvor s knotem plastelínou, lze i použít lepicí pásku pro domácnost. Vejce uložíme do plata. Roztavený vosk nalijeme do skořápky. Po ochlazení se mírně zmenší jeho objem, proto ještě dolíváme. Upravíme umístění knotu. Po vytvrdnutí vosku ( několik hodin ) jemně vejce oloupeme - dbáme na opatrnost, abychom nepoškodili tvar svíčky. Omyjeme svíčku a zastřihneme knot. Velikonoční svíčka ve tvaru vejce je hotova. Dle své fantazie dozdobíme taftovou stuhou nebo dekoračními samolepkami na svíčky.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

   Jak ozdobit velikonoční vajíčka mramorovací technikou

Potřebujeme : vyfouknutá vejce, špejlemramorovací barvu ( tip : Happy Easter 4x15 ml kompletní sada ), plastelína, vhodná nádoba

Příprava : Hned na úvod je třeba říct, že mramorovací barvy jdou velmi špatně umýt - z čehokoli, proto pracovní plochu zakryjte nějakým starým ubrusem, natáhněte rukavice. Pozornost věnujte i výběru vhodné nádoby, tu už totiž s největší pravděpodobností neumyjete, barvy ulpívají na stěnách.

Skrz vyfouklé vajíčko prostrčte špejli a na obou koncích zajistěte malým kouskem plastelíny.

Mramorovací lázeň

Velikost nádoby volte tak, aby se do ní vajíčko dalo ponořit a hladina byla zároveň o trochu větší než povrch mramorovaného vajíčka. Do nádoby napusťte vodu a připravte si mramorovací barvy. Dobře je protřepejte a na hladinu kápněte dvě až tři kapky od každé barvy. Dobře volte pořadí barev. První barva bývá totiž částečně potlačena těmi dalšími.

Barvy můžete použít jakékoli, na vodní hladině se totiž nesmíchají ( tzn. z modré a žluté nevznikne zelená ). Naopak, pokud barvy promíchat chcete, musíte to udělat v nějaké menší nádobě.

Barvy ihned smíchejte pomocí špejle - co nejrychleji po kápnutí, po chvíli vznikne na hladině pevná blanka, kterou už nepromícháte.

Připravte si vejce na špejli a pomalu ho ponořte do středu nádoby. Vyvarujte se trhavých pohybů, jinak se vzory na hladině poruší. Vyjmutí by naopak mělo být rychlé. Vajíčka nechte zaschnout. Trvá to obvykle asi deset minut. Zbytky mramorovací barvy na hladině se už použít nedají. Vylijte je tedy spolu s veškerou vodou a na další vajíčko si připravte novou lázeň.

Pamatujte, že barvy nejsou krycí, takže na tmavém povrchu nevyniknou. Nemramorujte tedy např. už obarvená vajíčka.

Dokončení

Jakmile vajíčko zcela zaschne, sundejte ze špejle. Na místě, kde byla plastelína, nejspíš zůstane nemramorovaná část. Tu můžete zakrýt třeba pomocí temperových barev nebo fixem ve stejné barvě.

 

 

Jak ozdobit velikonoční vajíčko barvami na sklo

Potřebujeme : akrylové barvy, štětec, vajíčka, barvy na sklo, bezbarvý lak

Vyfouknutá vejce je potřeba omýt a odmastit v jarové vodě. Pak je natřeme akrylovou barvou. Nejlépe to jde, když na vajíčko navlékneme špejli a zajistíme na obou koncích kouskem plastelíny. Když barva zaschne odstraníme plastelínu a domalujeme špičky. Z barviček slupovacích na sklo vytvoříme obrázky. Nejprve naneseme na fólii černou konturu, necháme zaschnout a domalujeme. Jako předlohu můžeme použít třeba i dětské omalovánky. Vybíráme menší motivy, aby se nám na vypouklé vajíčko pěkně vešlo.

Obrázky opatrně sejmeme z fólie a nalepíme na vajíčka. Pokud bychom s výsledkem nebyli spokojeni, snadno obrázek odlepíme a přiložíme znovu. Na závěr vše přelakujeme bezbarvým lakem a necháme zaschnout.

Na vajíčko můžeme také přímo kreslit konturami. Velmi efektivní je zlatá nebo stříbrná. Po zaschnutí vyplníme obrázky barvičkami na sklo nebo akrylovými barvami.

 

Jak zdobit vajíčko voskovým reliéfem

Voskový reliéf je původní technika zdobení českých velikonočních kraslic. Původně se používaly bílé ornamenty na barevném podkladě, ale dnes si můžete vytvořit i spoustu jiných barevných kombinací.....

Potřebujeme : barevné voskovky, kousek včelího vosku, špendlíky, špejli, čajovou svíčku, kahan, kousek gázy, vajíčka

Příprava : Vyfouknuté vajíčko odmastíme v jarové vodě. Do kahanu nebo např. ohnuté lžíce zapíchnuté v oazisu - dáme rozehřát kousek barevné voskovky a malý kousek včelího vosku. Tak získáme rovnoměrnou vláčnou, nehrudkující směs, ideální k malování. Špendlík opatrně zapíchneme do špejle.

Nanášení barvy - Špendlík namočíme do vosku a rychle vyrobíme jeden tah na skořápce vajíčka. Musíme pracovat rychle, protože vosk brzy tuhne. Jedno namočení nám vystačí právě pouze na jeden tah. Vzor může být jakýkoli, ale nejčastěji se používají různé kombinace kapek, půl hvězdiček, copánků nebo věnečků. Inspiraci najdete například na velikonočních pohlednicích. Obrázky postupně zakrýváme celé vajíčko.

Jestliže chceme mít vzor více barevný, připravíme si najednou více barev. Skvělou vychytávkou jsou kalíšky od čajových svíček - v každém kalíšku rozpustíte jednu barvu.

Voskový reliéf je o poznání jednodušší než např. Vosková batika. Nic se tu nebarví ani nestírá.

Jak vyrobit velikonoční věnec

Potřebujeme : polystyrenový korpus věnce, vajíčka umělá, vyfouklá, polystyrénová dle výběru, nůžky, ozdobné peří, tavnou pistoli, tavné náboje.

Na výrobu velikonočního věnce použijte předměty, které symbolizují jaro. Zajímavým nápadem na výrobu velikonoční dekorace je jednoduchý velikonoční věnec za použití plastových a akrylovými barvami potřených vajec a obyčejného barevného peří.

 

 

Photo (1)

f3497284

velikonocni_venec9

svicky6a

b512dd4459164a5eed400d12fa28d768_1600x900ms

1a v1 pict1912

 

http://www.vytvarne-potreby.eu/akrylove/

Prázdninové tvoření

A zase jsou tu prázdniny. Doba dovolených, volného času a samozřejmě čas dětských táborů. V tomto článku si dovolíme trochu té inspirace, jak s dětmi čas využít pro nějaké to prázdninové tvoření!

V první řadě musíme zmínit práci s textilem a textilními barvami. Léto je pro tyto techniky přímo ideálním. Batika je jedna z nejčastějších. Buď zvolíme klasickou, kde rozpustíme práškové barvy v horké vodě a látku do nich namočíme - poté ustálíme v ustalovači. V poslední době je velmi oblíbená batika za studena ( reaktivní barvy ) Práškový pigment zakoupíme již předem nadávkovaný v praktických lahvičkách, doplníme vodou a necháme rozpustit. Látku před batikováním namočíme v roztoku krystalické sody a poté už jen aplikujeme. Batikovaný textil necháme zaschnout a pak už jen vymácháme v čisté vodě.  Batiku můžeme zvolit i sypanou, kdy používáme práškový pigment, který neředíme vodou. Jednoduše látku namočíme a rozprostřeme např. na trávu. Sypkým pigmentem látku v různých odstínech posypeme. Barva se rozpíjí a vytváří krásné a zajímavé efekty.

Pokud je někdo zdatný v malbě štětce, může zvolit klasické barvy na textil. Dejte však pozor, dělí se na barvy krycí a transparentní. Krycí lze použít i na tmavý podklad, ty druhé pouze na světlé materiály. Textilní barvy Lumiére, jsou velmi elastické, nepraskají a lze je využít i na jakýkoliv jiný povrch např. dřevo, guma, kůže, koženka - jsou vysoce krycí. Kdo nevládne štětcem, lze zvolit šablonování. Barvy nanášíme přes šablonu pomocí houbičky nebo tupovacího štětce. Kdo chce mít úplně jednoduchou variantu, zvolí šablony a barvy na textil ve spreji. Stačí šablonu přestříkat a je hotovo. Pro nejmenší dětičky jsou k dispozici prstové barvy, klasické textilní fixy a nebo textilní voskovky.

Pro zvýraznění linií nebo detailů používáme kontury v linerech, jsou buď klasické nebo s 3D efektem. Všechny tyto barvy lze použít na klasický bavlněný textil. V našem obchodě jsou k dispozici již připravené polotovary na dotvoření .....bavlněné tašky v různých odstínech a rozměrů, zástěry, bavlněné pytlíčky.

marabu-sprej-na-odevy
   Prázdninové tvoření

Samotvrdnoucí hlína - nenahrazuje plnohodnotně klasickou keramickou hlínu, ale dají se z ní vymodelovat různé sošky, zvířátka, medaile, dá se kombinovat s mozaikou.

Pokud máte tábor spojený s indiánskou tématikou, budou se hodit různé směsy indiánských per a peříček na výrobu čelenky, lapače snů aj. Na táborech mají samozřejmě i své místo barvy na obličej, tetovací popisovače, papírové masky a škrabošky k vlastnímu vytvoření kostýmu.

Indiánská péra - různé barvy         
snazaroo-barvy-na-oblicej

Malování na kameny - krásných hladkých oblázků a kamenů je v přírodě spousta. Malovat na ně se dá akrylovými barvami, pokud budou vystaveny povětrnostním vlivům, je nutné je zafixovat akrylovým lakem, ale pokud budou zdobit např. těžítko kancelář nebo pracovnu rodičů není to nutné. Každý rodič čeká, že o sobě jeho ratolest dá vědět, jak se má, co dělá a zda je v pořádku. V dnešní době mobilních telefonů, se dopisy už moc nenosí, ale vlastnoručně zhotovený pozdrav je krásná vzpomínka a doma udělá jistě radost.

Široká škála nejrůznějších druhů papírů od klasických, ručních, transparentních, samolepících....různé motivy výsekových strojků, popisovače, lepidla, nůžky aj. nám v této výrobě budou dobrými pomocníky!

Přejeme krásné kreativní prázdniny!

Olejomalba

Tento článek by měl být pomůckou pro ty z Vás, kteří s olejovými barvami ještě nemalovali. Bude obsahovat to nejdůležitější co by jste si měli opatřit, než s nimi začnete pracovat. Výběr barev : existují dva základní druhy olejových barev : Umělecké - jsou vždy rozděleny do jednotlivých sérií a odstupňovány různou cenou dle kvality. Mají mnohem širší barevnou škálu, jsou čistší a zářivější. Mají větší množství pigmentu než pojidla a obsahují odstíny, které se získávají složitým syntetickým procesem - nemíchají se.

Studentské - jsou levnější, většinou mají jednotnou cenu za tubu. Obsahují méně pigmentu a jsou obohaceny ředidlem. Nezahrnují tak širokou barevnou škálu. Často se setkáte se stejným názvem od mnoha různých výrobců. Lze zakoupit v sadách základních i rozšířených, nebo jednotlivě. Vždy záleží, do jakých projektů se pustíte. Důležité je mít na paměti, že bílou olejovou barvu vždy zakoupit ve větším balení, vzhledem k největšímu použití.

Štětce - na olejomalbu se většinou používají štětinové štětce s dlouhým úchopem pro větší odstup od malířského podkladu. Existují v mnoha tvarech a velikostech. Tři základní tvary jsou kulatý, plochý a zaoblený ve tvaru kočičího jazýčku. Vyjímku tvoří štětce vějířovité na speciální efekty. Každý tvar štětce vytváří charakteristický tah.

Palety - k olejovým barvám neodmyslitelně patří dřevěná paleta. Vyrábí se v klasickém provedení tzv. ledvinka s úchopem na palec nebo obdélníková. Pokud přebytečná barva na paletě zaschne, dá se paletovým nožem nebo špachtlí odstranit a máme paletu opět čistou.

Špachtle - barvy se nemusí nanášet na plátno pouze štětcem, ale i špachtlí. Vzniká úplně jiný dojem než při malování štětcem. Špachtle patří už k speciální výbavě a prodávají se v různých tvarech plus paletový nůž, který nám poslouží na míchání barevných odstínů na paletě.

Plátno - pro olejomalbu se nejčastěji používá lněné nebo bavlněné plátno. K dispozici v metráži, nebo již napnuté na klínovém rámu, připravené hned k malbě. Plátno vypnuté je již naklížené a našepsované. Šeps je podkladová bílá, bezbarvá nebo černá barva, která zabraňuje barvám se vsakovat do plátna a barvy neztrácí svůj lesk.

Šeps se prodává buď olejový nebo akrylový. Akrylový schne podstatně rychleji. Levnější alternativou podkladu je sololitová deska, na které je už šepsované plátno nalepeno.

Malířské přípravky - olejové barvy je možné používat přímo z tuby, ale většinou se musí ředit malířskými přípravky, pro snadnější a dokonalejší práci. Na ředění barev se používá - lněný olej - ( přidává se do barev i při jejich výrobě ) Je možné použít i terpentýn, ale ten způsobuje rychlejší schnutí. Je lépe ho používat v začátcích malby. Pro Ty, kteří reagují alergicky na terpentýn, nesnesou jeho silný zápach, je k dispozici - bezzápachový terpentýn. Jsou to suché minerální lihy, které dokážou terpentýn plnohodnotně nahradit.

Saflorový olej - ředící médium, které je světlejší a pomaleji zasychá a především nežloutne. Lze použít do bílých a světlých odstínů barev, kde by lněný olej nebyl ideální.

Makový olej - je pro svou světlost vhodný rovněž do světlých odstínů barev, doba schnutí je pomalejší.

Pomaluschnoucí médium - je pečlivě sestavené a nežloutnoucí. Nahrazuje i předčí používání lněného oleje. Doporučuje se k lazurování.

Rychleschnoucí médium - suché ředidlo bez přídavku sikativu. Používá se zejména na spodní a střední vrstvy malby.

Kobaltový sikativ - je nejlepší sikativ, který je velmi koncentrovaný. Používá se pro rychlejší zasychání. Při běžném používání se přidává po kapkách.

Každou malbu je nutné zafixovat. Fixační nátěr se provádí, až po úplném vyschnutí barev ( někdy to je, až několik měsíců ) Opět můžeme zvolit několik možností. Klasika po celá staletí je závěrečný - Damarový lak - 

Rozpuštěná damarová pryskyřice , rychleji schne a je částečně lesklý. Naopak Kerotix - je voskovaný lak na olejomalbu, který ji konzervuje a chrání. Obsahuje včelí vosk a pryskyřici. Po aplikaci obraz vystavíme na nějakou dobu slunečnímu záření a nebo mírnému teplu, aby se nám kerotix mohl vsát do pórů malby.

Závěrečné laky dnes pro větší pohodlí zakoupíme i ve spreji. Klasické provedení v lesku, matu nebo saténu ( pololesk, polomat ) Kvalitnější variantou jsou opatřeny UV filtrem pro větší trvanlivost a ochranu světlosti barev.

Stojany - rozlišujeme na stolní, polní a základní. Stolní - většinou v podobě písmena H, jsou polohovací v provedení smrkového nebo dubového dřeva.

Polní stojany jsou lehké, teleskopické, výborné na přenášení při malbě v terénu.

Klasické - většinou v podobě písmena A, rovněž v provedení smrkového a dubového dřeva. 

Naše nejdůležitější poznámky k olejomalbě jsou u konce......máme vše co potřebujeme. Přejeme dokonalé malování!

Filcování - plstění

Filcování nebo také plstění je technika bez složitých pomůcek. Plsť je souvislá látka vytvořená vzájemným uchycením, zaplétáním čili plstěním vláken ovčího rouna. Nejjednodušší plstění je mokrou cestou.

Co k tomu potřebujeme :

  • ovčí rouno , které je k dostání v mnoha barevných odstínech
  • bublinkovou folii, teplou vodu, ručník

Pokud budeme vytvářet filcovou látku, rozprostřeme si fólii, natrháme jednotlivé kousky vlny a pokryjeme celý její povrch, navlhčíme vodou a mýdlem, navineme na tyč a poté už jen válíme a plstíme. Po chvilce, když rozvineme fólii zjistíme, že se nám pod rukama vytvořila dokonalá plstěná látka.

740884_1 tn_864     

Mokré plstění můžeme také vytvářet jednoduchým způsobem v ruce. Mezi navlhčenými dlaněmi, krouživými pohyby uplstíme například kuličku, korálky, míček a jiné různé dekorace dle naší fantazie.

Suchá forma plstění se provádí speciální jehlou, která při vpichování rouno uplstí. Musíme mít na paměti, že jehla je velmi ostrá, ale také hodně křehká a nesmí při práci narazit na tvrdý povrch jinak se zlomí. Výbornou pomůckou nám poslouží molitanová podložka.

Jehlou lze vytvářet nejen 3D projekty ( závěsné ozdoby, hračky aj.), ale rovněž lze jehlou vyšívat například do filcové látky.

DSC08502         52

Při tvorbě postaviček nebo zvířátek jsou výborným pomocníkem žinilkové drátky, které lehce ohneme a filc na nich skvěle ulpívá, využívá se jich na ruce a nohy. Výtvory z ovčí vlny jsou krásné, něžné a nadýchané. Pro mnohé velkým potěšením a radostí!

 

Valentýnská dekorace

           Svátek svatého Valentýna nepatří k našim lidovým tradičním svátkům, ale přesto jsme ho přijali. V posledních letech je celý únor ozdobený srdíčky a valentýnskými ozdobami. Všichni zamilovaní si dávají malé dárky se symboly lásky - srdíčka, přáníčka....

           Valentýn je nejlepší příležitost, jak vytvořit originální dárek nebo výzdobu jako oslavu lásky. K nejčastějším pozornostem pro partnera je přáníčko - Valentýnka.

           Na jeho výzdobu můžeme zvolit rozličné materiály, je jen na naší fantazii co použijeme. Základem nám budou různé druhy papíru, s různými gramážemi. Na podklad volíme např. fotokarton, buď jednobarevný nebo s potiskem, s vyšší gramáží 300g/m2, strukturovaný papír Fabriano 160g/m2 a nesmíme zapomenout na krásný ruční papír. Na dozdobení volíme papír různých barev s 80g/m2, který je ideální do výsekových strojků na vysekání různých tvarů srdíček, kytiček, holubiček aj. Nezbytné jsou rovněž řezáky, skalpely a nůžky, existují buď klasické, nebo nůžky na vystřihování malých detailů, používané rovněž na decoupage a tzv. nůžky cik-cak s různými tvary na nožnicích, které tvoří rozličné okraje. Na lepení je ideální oboustranná lepicí páska nebo různé druhy lepidel tekutých nebo pevných v tyčince.

           Finální vzhled nám pomohou dotvořit dekorativní samolepicí kamínky, srdíčka, perličky, krajky, waschi pásky, glitrová lepidla, razítka a samozřejmě speciální popisovače ( gelové, dokumentní aj.)

           Abychom nezůstali jen u přáníček, lze vytvořit pro partnera i originální dárek v podobě např. porcelánového hrnečku, který dekorujeme buď barvami na porcelán nebo fixami. Pokud si netroufáme malovat sami, pomůžou nám šablony se zamilovanými motivy. I z filcu se dá vytvořit srdíčko, které můžeme filcovací jehlou a ovčím rounem vyfilcovat ozdobu, nebo jednoduše domalovat barvami na textil.

    IMG_11191     cvoiojwbcbxbxm 

 prani_k_valentynu

             Samozřejmě nepodceňujeme ani výzdobu, atmosféra a krásné prostředí je půl úspěchu. Jednoduchá srdce můžeme opět vystřihnout z tvrdého kartonu, papíru, různě nazdobit a zavěsit na lýko, stuhu nebo přilepit na špejle a vytvořit zápich do květináčů.

      valentynska-srdicka-04_139159605387_130     valentynska-srdicka-06_139159606283_857   

56a87cf993857

        Srdíčka můžeme vykrojit i ze samotvrdnoucí hmoty nebo z Fima pomocí vykrajovátek

   Lucka Černohorská - Srdce z fima     fdd0dbbb19_101659019_o2

     8dfa875fed7fa3de853d3aceff5cb2e6

  

        Závěsná srdíčka prostorová lze zakoupit z polystyrénu nebo průhledná z plastu. Na polystyrénová používáme akrylové barvy a na plastová můžeme použít slupovací barvy na sklo nebo na porcelán. Na polystyrén můžeme zvolit ozdobení ubrouskovou technikou. Ubrousků s motivy srdíček je v dnešní době velké množství.

        Velkým pomocníkem pro veškeré tvoření a lepení je tavná pistole, lze ji použít na většinu materiálu mimo polystyrénu.                                                                                                            

 

Přejeme krásný Valentýnský den!

                                                                                                                                                           597779

 

 

 

Transfér - přenos fotografií
Transfér - přenos fotografií

Máte doma spoustu fotografií, které byste chtěli mít na očích častěji, než při rodinných setkáních, nebo při nostalgické náladě večer u čaje ? Nebo se naopak bojíte, , že se při každém styku se světlem vyblednou a navždy je ztratíte, nebo že se zničí a podobně? Pak je tu technika, která je určena právě pro Vás !
 
Říkáme jí transfér fotografií a touto technikou můžeme fotografii přenést jednoduchým způsobem v podstatě na jakýkoliv materiál, jako jsou kartóny, plátno, porcelán atd. Vaše chvíle strávené s Vašimi blízkými, či s milými obrázky nabudou nových rozměrů !
O co se tedy vlastně jedná ? Je to velice jednoduché !
Pro celý trik budeme potřebovat :
Transfér Image Decco
Disperzní lepidlo
Vytištěný obrázek s fotografií na kancelářském papíru
Nůžky a řezák
Jak na to ?

Fotografii si nechte vytisknout ve studiu, nebo ji okopírujte, či vytiskněte doma a podobně.
Na obrázek naneste vrstvu Transféru a nechte 40 minut zaschnout. Toto opakovaně proveďte třikrát, vždy s intervalem 40 minut. Transfér zcela zprůhlední ! Obrázek upravte dle potřeby a namočte ho na 3 minuty do vlažné vody. pozor, voda nesmí být horká !!! Položte obrázek vrstvou naneseného transféru na jakoukoliv vodorovnou plochu. Poté prstem - postupně po vrstvách - odrolte papír, až ho zcela odstraníte. Poté nechte oschnout. Vznikla nám průsvitná fólie, ve které máme přenesený obrázek, Nyní fólii nalepíme na předem zvolený podklad pomocí disperzního lepidla, vytlačíme vzduchové bubliny a necháme zaschnout.
Důležité informace !
⦁ transfér po uschnutí zcela zprůhlední a ztratí původní mléčné zabarvení
štětce i ruce snadno omyjeme vodou a mýdlem
⦁ vzniklou fotografii v transférovém médiu lze nalepit v podstatě na jakýkoliv podklad (dřevo, sklo, kov, papír, látka atd.)
⦁ konečné lepidlo zvolte podle podkladu, na který obrázek budete lepit
⦁ tímto přenosem fotografie nedochází k zrcadlovému obrácení fotografie !!!
Fotografii lze přenést i jednodušším způsobem, ale u tohoto způsobu dochází k zrcadlovému přenosu, to znamená, že pokud je na fotografii text, bude přenesený pozpátku.
Co potřebujeme? Buď opět transférové médium Image Transfér, nebo lze použít transparentní Akryl gel Pébeo, nebo Marabu.
Postup je následující : naneseme transfér, nebo gel na plochu předmětu, na který si chceme fotografii přenést. Lícem pak přitiskneme obrázek a plochu vyhladíme. Necháme 12 hodin působit. Poté vlhkou houbičkou odstranime papír a necháme zaschnout. Obrázek po zaschnutí není výrazný, proto ho přelakujeme bezbarvým lakem.
Informace na konec : Obě média na transfér fotografií jsou na vodní bázi.
Přejeme hodně radosti s přenosem fotografií !!!
 

 

Quilling - papírový filigrán
Quilling - papírový filigrán

Co je to Quilling - výtvarná technika využívající proužků papíru,
které jsou stáčeny a formovány do rozmanitých tvarů.
Ve výsledku, díky správné kompozici jednotlivých tvarů, můžete vytvářet krásný a originální obrazce.
Quilling není, jak by se mohlo zdát, jedna z nových technik, ale pochází již ze středověku,
kdy řeholníci poškozenými proužky papíru zdobili církevní spisy a pokud materiál stáčeli, používali husích brk.
A právě slovo Quill je v angličtině překládáno jako brk.
Pomůcky:
-základním komponentem pro Quillingové tvoření jsou papírové proužky, které se stáčejí a formují do různých tvarů.    
Používá se papír v gramážích 80g/m2 nebo 120g/m2.
-proužky papíru připravíme nařezáním na řezačce, skartovačce nebo modelářským skalpelem(pravítko-podložka),
méně vhodné použití nůžek.
Další možnost zakoupení v obchodě s výtvarnými potřeby již hotové sady papírových barevných proužků.
Quillingové pero
-je možno použít na začátek naříznutou špejli, lepší varianta zakoupení v obchodě celoplastové nebo kovové
pero s vyměnitelnými nástavci o průměru 2-3mm nebo 5mm.
Lepidlo
-k lepení základních Quillingových tvarů z proužků papíru potřebujete klasické disperzní lepidlo.
Po zaschnutí se z bílé barvy změní na průhlednou.
Kruhová šablona
-někdy potřebujeme přesnou a precizní práci pro Quilling.
Pokud chcete vytvářet vzor zrcadlový k jinému nebo mít obrazec zcela pravidelný, tato šablona by Vám neměla chybět.
Práce s Quillingovým perem....
na špičce pera umístěte proužek papíru, tak aby přesahoval na jedné straně maximálně 2mm - začněte točit perem
směrem k sobě. Proužek papíru nechte volně (jen mírný tlak palce) proklouzávat mezi palcem a ukazováčkem druhé ruku.
Po stočení vytáhněte spirálku papíru z hrotu pera. Pokud potřebujete několik tvarů stejné velikosti, použijte plastovou kruhovou
šablonu k rozvinutí spirály do požadované velikosti. Konec proužků papíru zalepte lepidlem.
Následně vytvarujte prstama do tvaru lístku, vlnky, kapky, srdce, volné nebo utažené spirálky.
Vytvořené tvary lze lepit na pevný podklad nebo lze vytvářet i závěsné prostorové dekorace. 
                                             

 

Začínáme malovat

   Tipy a rady pro začínající malíře

Olejové barvy - vybíráme dle toho, zda rádi mícháme barvy, pak si kupujeme základní barvy, kterých je méně v základním balení nebo si kupujeme sadu 13 odstínů barev. Když koupíme větší sadu olejových barev, máme také větší možnosti. Tubičky barev, které používáte nejčastěji je možné dokupovat po kusech. Dbejte na to, že Váš obraz bude schnout několik týdnů, možná i měsíců a je důležité, zda do barev použijete lněný olej nebo terpentýn.

Lněný olej - za studena lisován, nejčastěji používanějším mastným olejem na ředění olejových barev, rychleji zasychá, zvyšuje pružnost barvy a jejího schnutí.

Terpentýn- ředidlo na olejové barvy, čištění štětců - nejpoužívanějším malířským prvkem v olejomalbě.

Makový olej - pomalejší schnutí a proto se používá při výrobě barev s pomaluschnoucími vlastnostmi, pro jeho schopnost nepatrného žloutnutí se používá v barvách světlých odstínů.

600x520_mK7Q56Cistic-stetcu-LUKAS

Pomaluschnoucí média - používá se pro prodloužení doby schnutí olejových barev, aby bylo možné pracovat bez obav, že nám zaschne spodní vrstva dříve, než vrchní - vyhnutí rizika popraskání. Současně pomocí tohoto média lze dosáhnout vytvoření plynulých přechodů mezi jednotlivými barevnými odstíny s minimálními stopami po tazích štětcem - např.portréty, lazurování.

Rychleschnoucí média - používá se pro urychlení schnutí barev a je možné jej použít při malbě, kde na spodní vrstvu chceme co nejdříve nanášet vrstvu následující. Pro začátečníky se toto médium nedoporučuje z důvodu nedostatečných zkušeností a znalostí o chování olejových barev a tím i vysokého rizika nechtěného poškození malby.

O barvách - Akryl

 Akrylové barvy

Akrylové barvy jsou vyrobené ze směsi pigmentů a syntetické pryskyřice a jsou založeny na vodní bázi, což je jejich hlavní výhodou a předností. Jejich technické vlastnosti jsou podobné olejovým barvám, ale k ředění akrylových barev a vymývání štětců potřebujeme jen vodu.

Zároveň mají tu vlastnost, že rychle usychají - nemusíte používat žádná nevábně vonící ředidla. Po zaschnutí jsou malby odolné proti vodě a neotírají se. Budeme se věnovat akrylovým barvám určeným pro malbu, mimo to se vyrábí i spousta univerzálních akrylových barev určeným pro hobby použití, které využijeme například pro ubrouskovou techniku a jiné způsoby dekorování. Malířské akrylové barvy můžeme pro hobby dekorování samozřejmě také použít, nedoporučujeme to však opačně.

Akrylové barvy se prodávají v tubách, velká balení v kelímcích. Chcete-li si akryl vyzkoušet, pořiďte si nejdříve paletu primárních barev, z nichž si sekundární barvy můžete sami namíchat. Později si můžete další odstíny dokupovat, je přeci jen pohodlnější si barvu vymáčknout z tuby, než ji pokaždé pracně míchat a strefovat se do správného odstínu.

Rozlišení akrylových barev dle výrobců .....tzv.studentské ( školní ) a umělecké ( profesionální,mistrovské) barvy.

akrylove-barvy-souprava-koh-i-noor-8-2-x-40ml-1627s1002-original      akryl-06 

Můžeme snad říct, že tzv.studiová kvalita barev je pro začínající amatéry vyhovující. Většinou je lepší investovat do kvalitnějších barev, abychom předešli zklamání z levných barev, jejichž vlastnosti nemusejí odpovídat ani průměru.

Paleta

Pro přípravu a míchání barev můžeme používat dřevěnou, porcelánovou nebo umělohmotnou paletu - z obou je však poměrně obtížné odstranit zaschlou barvu. Existují také palety na jedno použití : papírové bloky - každý list po použití vyhodíme.

Akrylové barvy můžeme nanášet postupně, v tenkých vrstvách, i v hutnějších vrstvách. Nechcete-li, aby byly na Vašem obraze patrné stopy po štětci, používejte měkké přírodní štětce nebo alternativní měkké syntetické štětce nebo malířské špachtle. V každém případě štětce vymývejte hned po skončení práce s nimi, nenechávejte v nich barvu zaschnout - velice těžko by jste ji dostávali pryč.

000p3         _vyr_387IMG_0032_3

Doplňky k akrylovým barvám

Médianám mohou být velice užitečná k tomu, abychom si přizpůsobili konzistenci barev, zpomalili schnutí, zvýraznili strukturu podkladu či upravili závěrečnou malbu. Po použití médií jsou barvy více tekuté, ale ne zředěné. Také zvyšují jejich průhlednost. Jsou hlavními nástroji při glazurování. Na druhé straně gely dovolují měnit průhlednost a hloubku barev, bez nutnosti jejich zředění.

Závěrečný lak chrání malbu před znečistěním, zlepšuje jejich odolnost a trvanlivost, zvyšuje hloubku barev a vyrovnává rozdíly v lesku. Dostupný v lesklé nebo matné verzi. Vrstvu laku lze většinou z malby odstranit. Dejte pozor, aby před fixací lakem byla malba opravdu suchá, před lakováním nechte barvy schnout alespoň 1-2 týdny.

Na co malovat

Můžete malovat na silnější papír - akrylové bloky, ale i na plátno, sololitové desky - v zásadě na vše, na čem budou akrylové barvy držet. Typ podkladu bychom si měli zvolit podle toho, co a jakým způsobem chceme malovat, jakého výsledku chceme dosáhnout a jaké barvy a média budeme používat.

Výběr stojanu - Malířské stojany různých variant, vhodné pro amatérskou i profesionální tvorbu - ateliérové, polní, stolní a konstrukčně zjednodušené prezentační/dekorativní z obvyklého materiálu - bukového, smrkového dřeva.

http://www.vytvarne-potreby.eu/stojany/

Stránka 1 z 2 - 16 položek celkem