O barvách - Akryl

 Akrylové barvy

Akrylové barvy jsou vyrobené ze směsi pigmentů a syntetické pryskyřice a jsou založeny na vodní bázi, což je jejich hlavní výhodou a předností. Jejich technické vlastnosti jsou podobné olejovým barvám, ale k ředění akrylových barev a vymývání štětců potřebujeme jen vodu.

Zároveň mají tu vlastnost, že rychle usychají - nemusíte používat žádná nevábně vonící ředidla. Po zaschnutí jsou malby odolné proti vodě a neotírají se. Budeme se věnovat akrylovým barvám určeným pro malbu, mimo to se vyrábí i spousta univerzálních akrylových barev určeným pro hobby použití, které využijeme například pro ubrouskovou techniku a jiné způsoby dekorování. Malířské akrylové barvy můžeme pro hobby dekorování samozřejmě také použít, nedoporučujeme to však opačně.

Akrylové barvy se prodávají v tubách, velká balení v kelímcích. Chcete-li si akryl vyzkoušet, pořiďte si nejdříve paletu primárních barev, z nichž si sekundární barvy můžete sami namíchat. Později si můžete další odstíny dokupovat, je přeci jen pohodlnější si barvu vymáčknout z tuby, než ji pokaždé pracně míchat a strefovat se do správného odstínu.

Rozlišení akrylových barev dle výrobců .....tzv.studentské ( školní ) a umělecké ( profesionální,mistrovské) barvy.

akrylove-barvy-souprava-koh-i-noor-8-2-x-40ml-1627s1002-original      akryl-06 

Můžeme snad říct, že tzv.studiová kvalita barev je pro začínající amatéry vyhovující. Většinou je lepší investovat do kvalitnějších barev, abychom předešli zklamání z levných barev, jejichž vlastnosti nemusejí odpovídat ani průměru.

Paleta

Pro přípravu a míchání barev můžeme používat dřevěnou, porcelánovou nebo umělohmotnou paletu - z obou je však poměrně obtížné odstranit zaschlou barvu. Existují také palety na jedno použití : papírové bloky - každý list po použití vyhodíme.

Akrylové barvy můžeme nanášet postupně, v tenkých vrstvách, i v hutnějších vrstvách. Nechcete-li, aby byly na Vašem obraze patrné stopy po štětci, používejte měkké přírodní štětce nebo alternativní měkké syntetické štětce nebo malířské špachtle. V každém případě štětce vymývejte hned po skončení práce s nimi, nenechávejte v nich barvu zaschnout - velice těžko by jste ji dostávali pryč.

000p3         _vyr_387IMG_0032_3

Doplňky k akrylovým barvám

Médianám mohou být velice užitečná k tomu, abychom si přizpůsobili konzistenci barev, zpomalili schnutí, zvýraznili strukturu podkladu či upravili závěrečnou malbu. Po použití médií jsou barvy více tekuté, ale ne zředěné. Také zvyšují jejich průhlednost. Jsou hlavními nástroji při glazurování. Na druhé straně gely dovolují měnit průhlednost a hloubku barev, bez nutnosti jejich zředění.

Závěrečný lak chrání malbu před znečistěním, zlepšuje jejich odolnost a trvanlivost, zvyšuje hloubku barev a vyrovnává rozdíly v lesku. Dostupný v lesklé nebo matné verzi. Vrstvu laku lze většinou z malby odstranit. Dejte pozor, aby před fixací lakem byla malba opravdu suchá, před lakováním nechte barvy schnout alespoň 1-2 týdny.

Na co malovat

Můžete malovat na silnější papír - akrylové bloky, ale i na plátno, sololitové desky - v zásadě na vše, na čem budou akrylové barvy držet. Typ podkladu bychom si měli zvolit podle toho, co a jakým způsobem chceme malovat, jakého výsledku chceme dosáhnout a jaké barvy a média budeme používat.

Výběr stojanu - Malířské stojany různých variant, vhodné pro amatérskou i profesionální tvorbu - ateliérové, polní, stolní a konstrukčně zjednodušené prezentační/dekorativní z obvyklého materiálu - bukového, smrkového dřeva.

http://www.vytvarne-potreby.eu/stojany/