Prázdninové tvoření

A zase jsou tu prázdniny. Doba dovolených, volného času a samozřejmě čas dětských táborů. V tomto článku si dovolíme trochu té inspirace, jak s dětmi čas využít pro nějaké to prázdninové tvoření!

V první řadě musíme zmínit práci s textilem a textilními barvami. Léto je pro tyto techniky přímo ideálním. Batika je jedna z nejčastějších. Buď zvolíme klasickou, kde rozpustíme práškové barvy v horké vodě a látku do nich namočíme - poté ustálíme v ustalovači. V poslední době je velmi oblíbená batika za studena ( reaktivní barvy ) Práškový pigment zakoupíme již předem nadávkovaný v praktických lahvičkách, doplníme vodou a necháme rozpustit. Látku před batikováním namočíme v roztoku krystalické sody a poté už jen aplikujeme. Batikovaný textil necháme zaschnout a pak už jen vymácháme v čisté vodě.  Batiku můžeme zvolit i sypanou, kdy používáme práškový pigment, který neředíme vodou. Jednoduše látku namočíme a rozprostřeme např. na trávu. Sypkým pigmentem látku v různých odstínech posypeme. Barva se rozpíjí a vytváří krásné a zajímavé efekty.

Pokud je někdo zdatný v malbě štětce, může zvolit klasické barvy na textil. Dejte však pozor, dělí se na barvy krycí a transparentní. Krycí lze použít i na tmavý podklad, ty druhé pouze na světlé materiály. Textilní barvy Lumiére, jsou velmi elastické, nepraskají a lze je využít i na jakýkoliv jiný povrch např. dřevo, guma, kůže, koženka - jsou vysoce krycí. Kdo nevládne štětcem, lze zvolit šablonování. Barvy nanášíme přes šablonu pomocí houbičky nebo tupovacího štětce. Kdo chce mít úplně jednoduchou variantu, zvolí šablony a barvy na textil ve spreji. Stačí šablonu přestříkat a je hotovo. Pro nejmenší dětičky jsou k dispozici prstové barvy, klasické textilní fixy a nebo textilní voskovky.

Pro zvýraznění linií nebo detailů používáme kontury v linerech, jsou buď klasické nebo s 3D efektem. Všechny tyto barvy lze použít na klasický bavlněný textil. V našem obchodě jsou k dispozici již připravené polotovary na dotvoření .....bavlněné tašky v různých odstínech a rozměrů, zástěry, bavlněné pytlíčky.

marabu-sprej-na-odevy
   Prázdninové tvoření

Samotvrdnoucí hlína - nenahrazuje plnohodnotně klasickou keramickou hlínu, ale dají se z ní vymodelovat různé sošky, zvířátka, medaile, dá se kombinovat s mozaikou.

Pokud máte tábor spojený s indiánskou tématikou, budou se hodit různé směsy indiánských per a peříček na výrobu čelenky, lapače snů aj. Na táborech mají samozřejmě i své místo barvy na obličej, tetovací popisovače, papírové masky a škrabošky k vlastnímu vytvoření kostýmu.

Indiánská péra - různé barvy         
snazaroo-barvy-na-oblicej

Malování na kameny - krásných hladkých oblázků a kamenů je v přírodě spousta. Malovat na ně se dá akrylovými barvami, pokud budou vystaveny povětrnostním vlivům, je nutné je zafixovat akrylovým lakem, ale pokud budou zdobit např. těžítko kancelář nebo pracovnu rodičů není to nutné. Každý rodič čeká, že o sobě jeho ratolest dá vědět, jak se má, co dělá a zda je v pořádku. V dnešní době mobilních telefonů, se dopisy už moc nenosí, ale vlastnoručně zhotovený pozdrav je krásná vzpomínka a doma udělá jistě radost.

Široká škála nejrůznějších druhů papírů od klasických, ručních, transparentních, samolepících....různé motivy výsekových strojků, popisovače, lepidla, nůžky aj. nám v této výrobě budou dobrými pomocníky!

Přejeme krásné kreativní prázdniny!