Olejomalba

Tento článek by měl být pomůckou pro ty z Vás, kteří s olejovými barvami ještě nemalovali. Bude obsahovat to nejdůležitější co by jste si měli opatřit, než s nimi začnete pracovat. Výběr barev : existují dva základní druhy olejových barev : Umělecké - jsou vždy rozděleny do jednotlivých sérií a odstupňovány různou cenou dle kvality. Mají mnohem širší barevnou škálu, jsou čistší a zářivější. Mají větší množství pigmentu než pojidla a obsahují odstíny, které se získávají složitým syntetickým procesem - nemíchají se.

Studentské - jsou levnější, většinou mají jednotnou cenu za tubu. Obsahují méně pigmentu a jsou obohaceny ředidlem. Nezahrnují tak širokou barevnou škálu. Často se setkáte se stejným názvem od mnoha různých výrobců. Lze zakoupit v sadách základních i rozšířených, nebo jednotlivě. Vždy záleží, do jakých projektů se pustíte. Důležité je mít na paměti, že bílou olejovou barvu vždy zakoupit ve větším balení, vzhledem k největšímu použití.

Štětce - na olejomalbu se většinou používají štětinové štětce s dlouhým úchopem pro větší odstup od malířského podkladu. Existují v mnoha tvarech a velikostech. Tři základní tvary jsou kulatý, plochý a zaoblený ve tvaru kočičího jazýčku. Vyjímku tvoří štětce vějířovité na speciální efekty. Každý tvar štětce vytváří charakteristický tah.

Palety - k olejovým barvám neodmyslitelně patří dřevěná paleta. Vyrábí se v klasickém provedení tzv. ledvinka s úchopem na palec nebo obdélníková. Pokud přebytečná barva na paletě zaschne, dá se paletovým nožem nebo špachtlí odstranit a máme paletu opět čistou.

Špachtle - barvy se nemusí nanášet na plátno pouze štětcem, ale i špachtlí. Vzniká úplně jiný dojem než při malování štětcem. Špachtle patří už k speciální výbavě a prodávají se v různých tvarech plus paletový nůž, který nám poslouží na míchání barevných odstínů na paletě.

Plátno - pro olejomalbu se nejčastěji používá lněné nebo bavlněné plátno. K dispozici v metráži, nebo již napnuté na klínovém rámu, připravené hned k malbě. Plátno vypnuté je již naklížené a našepsované. Šeps je podkladová bílá, bezbarvá nebo černá barva, která zabraňuje barvám se vsakovat do plátna a barvy neztrácí svůj lesk.

Šeps se prodává buď olejový nebo akrylový. Akrylový schne podstatně rychleji. Levnější alternativou podkladu je sololitová deska, na které je už šepsované plátno nalepeno.

Malířské přípravky - olejové barvy je možné používat přímo z tuby, ale většinou se musí ředit malířskými přípravky, pro snadnější a dokonalejší práci. Na ředění barev se používá - lněný olej - ( přidává se do barev i při jejich výrobě ) Je možné použít i terpentýn, ale ten způsobuje rychlejší schnutí. Je lépe ho používat v začátcích malby. Pro Ty, kteří reagují alergicky na terpentýn, nesnesou jeho silný zápach, je k dispozici - bezzápachový terpentýn. Jsou to suché minerální lihy, které dokážou terpentýn plnohodnotně nahradit.

Saflorový olej - ředící médium, které je světlejší a pomaleji zasychá a především nežloutne. Lze použít do bílých a světlých odstínů barev, kde by lněný olej nebyl ideální.

Makový olej - je pro svou světlost vhodný rovněž do světlých odstínů barev, doba schnutí je pomalejší.

Pomaluschnoucí médium - je pečlivě sestavené a nežloutnoucí. Nahrazuje i předčí používání lněného oleje. Doporučuje se k lazurování.

Rychleschnoucí médium - suché ředidlo bez přídavku sikativu. Používá se zejména na spodní a střední vrstvy malby.

Kobaltový sikativ - je nejlepší sikativ, který je velmi koncentrovaný. Používá se pro rychlejší zasychání. Při běžném používání se přidává po kapkách.

Každou malbu je nutné zafixovat. Fixační nátěr se provádí, až po úplném vyschnutí barev ( někdy to je, až několik měsíců ) Opět můžeme zvolit několik možností. Klasika po celá staletí je závěrečný - Damarový lak - 

Rozpuštěná damarová pryskyřice , rychleji schne a je částečně lesklý. Naopak Kerotix - je voskovaný lak na olejomalbu, který ji konzervuje a chrání. Obsahuje včelí vosk a pryskyřici. Po aplikaci obraz vystavíme na nějakou dobu slunečnímu záření a nebo mírnému teplu, aby se nám kerotix mohl vsát do pórů malby.

Závěrečné laky dnes pro větší pohodlí zakoupíme i ve spreji. Klasické provedení v lesku, matu nebo saténu ( pololesk, polomat ) Kvalitnější variantou jsou opatřeny UV filtrem pro větší trvanlivost a ochranu světlosti barev.

Stojany - rozlišujeme na stolní, polní a základní. Stolní - většinou v podobě písmena H, jsou polohovací v provedení smrkového nebo dubového dřeva.

Polní stojany jsou lehké, teleskopické, výborné na přenášení při malbě v terénu.

Klasické - většinou v podobě písmena A, rovněž v provedení smrkového a dubového dřeva. 

Naše nejdůležitější poznámky k olejomalbě jsou u konce......máme vše co potřebujeme. Přejeme dokonalé malování!