Filcování - plstění

Filcování nebo také plstění je technika bez složitých pomůcek. Plsť je souvislá látka vytvořená vzájemným uchycením, zaplétáním čili plstěním vláken ovčího rouna. Nejjednodušší plstění je mokrou cestou.

Co k tomu potřebujeme :

  • ovčí rouno , které je k dostání v mnoha barevných odstínech
  • bublinkovou folii, teplou vodu, ručník

Pokud budeme vytvářet filcovou látku, rozprostřeme si fólii, natrháme jednotlivé kousky vlny a pokryjeme celý její povrch, navlhčíme vodou a mýdlem, navineme na tyč a poté už jen válíme a plstíme. Po chvilce, když rozvineme fólii zjistíme, že se nám pod rukama vytvořila dokonalá plstěná látka.

740884_1 tn_864     

Mokré plstění můžeme také vytvářet jednoduchým způsobem v ruce. Mezi navlhčenými dlaněmi, krouživými pohyby uplstíme například kuličku, korálky, míček a jiné různé dekorace dle naší fantazie.

Suchá forma plstění se provádí speciální jehlou, která při vpichování rouno uplstí. Musíme mít na paměti, že jehla je velmi ostrá, ale také hodně křehká a nesmí při práci narazit na tvrdý povrch jinak se zlomí. Výbornou pomůckou nám poslouží molitanová podložka.

Jehlou lze vytvářet nejen 3D projekty ( závěsné ozdoby, hračky aj.), ale rovněž lze jehlou vyšívat například do filcové látky.

DSC08502         52

Při tvorbě postaviček nebo zvířátek jsou výborným pomocníkem žinilkové drátky, které lehce ohneme a filc na nich skvěle ulpívá, využívá se jich na ruce a nohy. Výtvory z ovčí vlny jsou krásné, něžné a nadýchané. Pro mnohé velkým potěšením a radostí!