Velikonoční tvoření a inspirace

Velikonoce jsou svátky jara ....                                                                                                                                                                                                   Předkládáme Vám pár nápadů a inspirací jak rychle, snadno a levně oživit a jarem provonět Váš dům nebo byt.

Velikonoční svíčky z vosku                                                                                                                                                                                                                - vyfouklé vejce                                                                                                                                                                                                                               - palmový vosk                                                                                                                                                                                                                              - knot                                                                                                                                                                                                                                           - drátek                                                                                                                                                                                                                                         - nůžky                                                                                                                                                                                                                                           - plastelína

Ve vodní lázni rozpustíme vosk - připravíme si vyfouklá vejce  a pomocí drátku protáhneme knot skrze vejce. Na spodní straně utěsníme otvor s knotem plastelínou, lze i použít lepicí pásku pro domácnost. Vejce uložíme do plata. Roztavený vosk nalijeme do skořápky. Po ochlazení se mírně zmenší jeho objem, proto ještě dolíváme. Upravíme umístění knotu. Po vytvrdnutí vosku ( několik hodin ) jemně vejce oloupeme - dbáme na opatrnost, abychom nepoškodili tvar svíčky. Omyjeme svíčku a zastřihneme knot. Velikonoční svíčka ve tvaru vejce je hotova. Dle své fantazie dozdobíme taftovou stuhou nebo dekoračními samolepkami na svíčky.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

   Jak ozdobit velikonoční vajíčka mramorovací technikou

Potřebujeme : vyfouknutá vejce, špejlemramorovací barvu ( tip : Happy Easter 4x15 ml kompletní sada ), plastelína, vhodná nádoba

Příprava : Hned na úvod je třeba říct, že mramorovací barvy jdou velmi špatně umýt - z čehokoli, proto pracovní plochu zakryjte nějakým starým ubrusem, natáhněte rukavice. Pozornost věnujte i výběru vhodné nádoby, tu už totiž s největší pravděpodobností neumyjete, barvy ulpívají na stěnách.

Skrz vyfouklé vajíčko prostrčte špejli a na obou koncích zajistěte malým kouskem plastelíny.

Mramorovací lázeň

Velikost nádoby volte tak, aby se do ní vajíčko dalo ponořit a hladina byla zároveň o trochu větší než povrch mramorovaného vajíčka. Do nádoby napusťte vodu a připravte si mramorovací barvy. Dobře je protřepejte a na hladinu kápněte dvě až tři kapky od každé barvy. Dobře volte pořadí barev. První barva bývá totiž částečně potlačena těmi dalšími.

Barvy můžete použít jakékoli, na vodní hladině se totiž nesmíchají ( tzn. z modré a žluté nevznikne zelená ). Naopak, pokud barvy promíchat chcete, musíte to udělat v nějaké menší nádobě.

Barvy ihned smíchejte pomocí špejle - co nejrychleji po kápnutí, po chvíli vznikne na hladině pevná blanka, kterou už nepromícháte.

Připravte si vejce na špejli a pomalu ho ponořte do středu nádoby. Vyvarujte se trhavých pohybů, jinak se vzory na hladině poruší. Vyjmutí by naopak mělo být rychlé. Vajíčka nechte zaschnout. Trvá to obvykle asi deset minut. Zbytky mramorovací barvy na hladině se už použít nedají. Vylijte je tedy spolu s veškerou vodou a na další vajíčko si připravte novou lázeň.

Pamatujte, že barvy nejsou krycí, takže na tmavém povrchu nevyniknou. Nemramorujte tedy např. už obarvená vajíčka.

Dokončení

Jakmile vajíčko zcela zaschne, sundejte ze špejle. Na místě, kde byla plastelína, nejspíš zůstane nemramorovaná část. Tu můžete zakrýt třeba pomocí temperových barev nebo fixem ve stejné barvě.

 

 

Jak ozdobit velikonoční vajíčko barvami na sklo

Potřebujeme : akrylové barvy, štětec, vajíčka, barvy na sklo, bezbarvý lak

Vyfouknutá vejce je potřeba omýt a odmastit v jarové vodě. Pak je natřeme akrylovou barvou. Nejlépe to jde, když na vajíčko navlékneme špejli a zajistíme na obou koncích kouskem plastelíny. Když barva zaschne odstraníme plastelínu a domalujeme špičky. Z barviček slupovacích na sklo vytvoříme obrázky. Nejprve naneseme na fólii černou konturu, necháme zaschnout a domalujeme. Jako předlohu můžeme použít třeba i dětské omalovánky. Vybíráme menší motivy, aby se nám na vypouklé vajíčko pěkně vešlo.

Obrázky opatrně sejmeme z fólie a nalepíme na vajíčka. Pokud bychom s výsledkem nebyli spokojeni, snadno obrázek odlepíme a přiložíme znovu. Na závěr vše přelakujeme bezbarvým lakem a necháme zaschnout.

Na vajíčko můžeme také přímo kreslit konturami. Velmi efektivní je zlatá nebo stříbrná. Po zaschnutí vyplníme obrázky barvičkami na sklo nebo akrylovými barvami.

 

Jak zdobit vajíčko voskovým reliéfem

Voskový reliéf je původní technika zdobení českých velikonočních kraslic. Původně se používaly bílé ornamenty na barevném podkladě, ale dnes si můžete vytvořit i spoustu jiných barevných kombinací.....

Potřebujeme : barevné voskovky, kousek včelího vosku, špendlíky, špejli, čajovou svíčku, kahan, kousek gázy, vajíčka

Příprava : Vyfouknuté vajíčko odmastíme v jarové vodě. Do kahanu nebo např. ohnuté lžíce zapíchnuté v oazisu - dáme rozehřát kousek barevné voskovky a malý kousek včelího vosku. Tak získáme rovnoměrnou vláčnou, nehrudkující směs, ideální k malování. Špendlík opatrně zapíchneme do špejle.

Nanášení barvy - Špendlík namočíme do vosku a rychle vyrobíme jeden tah na skořápce vajíčka. Musíme pracovat rychle, protože vosk brzy tuhne. Jedno namočení nám vystačí právě pouze na jeden tah. Vzor může být jakýkoli, ale nejčastěji se používají různé kombinace kapek, půl hvězdiček, copánků nebo věnečků. Inspiraci najdete například na velikonočních pohlednicích. Obrázky postupně zakrýváme celé vajíčko.

Jestliže chceme mít vzor více barevný, připravíme si najednou více barev. Skvělou vychytávkou jsou kalíšky od čajových svíček - v každém kalíšku rozpustíte jednu barvu.

Voskový reliéf je o poznání jednodušší než např. Vosková batika. Nic se tu nebarví ani nestírá.

Jak vyrobit velikonoční věnec

Potřebujeme : polystyrenový korpus věnce, vajíčka umělá, vyfouklá, polystyrénová dle výběru, nůžky, ozdobné peří, tavnou pistoli, tavné náboje.

Na výrobu velikonočního věnce použijte předměty, které symbolizují jaro. Zajímavým nápadem na výrobu velikonoční dekorace je jednoduchý velikonoční věnec za použití plastových a akrylovými barvami potřených vajec a obyčejného barevného peří.

 

 

Photo (1)

f3497284

velikonocni_venec9

svicky6a

b512dd4459164a5eed400d12fa28d768_1600x900ms

1a v1 pict1912

 

http://www.vytvarne-potreby.eu/akrylove/