Začínáme malovat

   Tipy a rady pro začínající malíře

Olejové barvy - vybíráme dle toho, zda rádi mícháme barvy, pak si kupujeme základní barvy, kterých je méně v základním balení nebo si kupujeme sadu 13 odstínů barev. Když koupíme větší sadu olejových barev, máme také větší možnosti. Tubičky barev, které používáte nejčastěji je možné dokupovat po kusech. Dbejte na to, že Váš obraz bude schnout několik týdnů, možná i měsíců a je důležité, zda do barev použijete lněný olej nebo terpentýn.

Lněný olej - za studena lisován, nejčastěji používanějším mastným olejem na ředění olejových barev, rychleji zasychá, zvyšuje pružnost barvy a jejího schnutí.

Terpentýn- ředidlo na olejové barvy, čištění štětců - nejpoužívanějším malířským prvkem v olejomalbě.

Makový olej - pomalejší schnutí a proto se používá při výrobě barev s pomaluschnoucími vlastnostmi, pro jeho schopnost nepatrného žloutnutí se používá v barvách světlých odstínů.

600x520_mK7Q56Cistic-stetcu-LUKAS

Pomaluschnoucí média - používá se pro prodloužení doby schnutí olejových barev, aby bylo možné pracovat bez obav, že nám zaschne spodní vrstva dříve, než vrchní - vyhnutí rizika popraskání. Současně pomocí tohoto média lze dosáhnout vytvoření plynulých přechodů mezi jednotlivými barevnými odstíny s minimálními stopami po tazích štětcem - např.portréty, lazurování.

Rychleschnoucí média - používá se pro urychlení schnutí barev a je možné jej použít při malbě, kde na spodní vrstvu chceme co nejdříve nanášet vrstvu následující. Pro začátečníky se toto médium nedoporučuje z důvodu nedostatečných zkušeností a znalostí o chování olejových barev a tím i vysokého rizika nechtěného poškození malby.