Pastel

Pastel je jedinečná technika umožňující obojí, malbu i kresbu. Pastely taktéž umožňují malíři přímý kontakt s médiem. Dělí na suché a olejovové pastely. Olejové pastely mají krásné jasné a zářivé barvy, které se míchají přímo na papíře, a to překrýváním nebo roztíráním. Jelikož míchání odstínů mimo papír není možné, doporučuje se koupit si rozšířenou řadu. Na rozdíl od suchých pastelů jsou lépe přilnavé k povrchu. Fixace není nutná. Lze je pořídit v různě početných sadách.

Jak si vybrat papír ?

Pro tuto techniku je určen papír s hrubší strukturou. Díky této struktuře pastel lépe přilne k papíru a také nám pomáhá  při malování dosáhnout různých efektů ( např.sněžení ). Ve většině případů se volí barevný papír, proto je důležité, mít představu co chcete nakreslit či namalovat a podle toho zvolit vhodný odstín papíru Canson. Myslete na to, že papír bude prosvítat.  

Základní techniky s olejovými pastely

1. Kreslení koncem pastelu : Pastelem kreslíme stejně, jako s tužkou. Chcete-li, můžete si jej seříznout do špičky. Šířku linky a sytost barvy ovlivníte tlakem na pastel.

2. Kreslení hranou pastelu : U této techniky je lepší použít menší ( nalámané ) kousky pastelu. Pastel položte na papír a celou boční hranou pastelu po něm přejíždějte. Sytost opět závisí na tlaku, který na pastel vyvíjíte, nebo na to, kolikrát přes papír přejedete.

3. Stínování : Dojem prostoru, světla a stínu se dá dosáhnout pomocí tenkých tahů pastelem, méně či více nahustěných na sobě.

4. Míchání barev : Míchání barev docílíte více způsoby, a to šrafováním jedné barvy přes druhou, nebo nanesením dvou barev vedle sebe a pomocí papírové těrky rozetřením jedné barvy do druhé. 

5. Stupňování - gradace : Od nejslabšího tlaku na pastel k silnějšímu a nejsilnějšímu docílíme od průhledné vrstvy barev až k úplně syté neprůhledné. Gradace dosáhneme také pomocí roztírání nanesené barvy těrkou nebo prsty.

6. Tečkování : U této techniky se používá okraj ( roh,špička ) pastelu. Tečkování se provádí jemnými, četnými údery pastelu na papír.

7. Kreslení přes šablonu : Z papíru si vytvořte šablonu ( jednoduchý vzor ), přiložte na papír a vyplňte barvou. Po odstranění šablony vznikne jasný a ostrý obrázek. Dalším způsobem použití šablony je, nanést pastel jen na okraj šablony a prstem rozetřít ve směru dovnitř obrázku, nebo naopak ven.